תגובות

אושר בטרומית: הגבלת כמויות חומרים רעילים בסיגריות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק איסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון (תיקון – הגבלת כמויות חומרים רעילים בסיגריות), התשפ"א-2021 של חבר הכנסת מוסי רז. 17 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת הכלכלה.

מוצע להגביל את כמות הניקוטין, העטרן והפחמן החד-חמצני בסיגריות לפי הסטנדרטים הנהוגים במדינות אירופה.


בדברי ההסבר נכתב: "המלחמה בעישון במדינת ישראל אינה עולה בקנה אחד עם התקנות המחמירות של יתר העולם המערבי. נוסף על הסברה והגבלת הסימון והשיווק של מוצרי טבק ועישון, שבהן המחוקק הישראלי מרבה לעסוק, יש לבחון גם את החומרים המסוכנים הנמצאים בסיגריות ולהטיל מגבלות על שיעורם בהן, בהתאם לסטנדרטים הנהוגים במדינות אירופה.

מטרתה של הצעת חוק זו היא להיטיב עם הצרכן הישראלי ולהגביל את כמות החומרים המסוכנים והממכרים בסיגריות. הדירקטיבה האירופית קובעת שיעורים מקסימליים של חומרים רעילים וממכרים בכל סיגריה. הצעת החוק נועדה לבצע התאמות לסטנדרטים אלה."

ח"כ מוסי רז: "ישראל חתמה כבר בשנת 2003 על אמנה של האו"ם למלחמה בעישון. היא הייתה מהאחרונות שחתמו. אלא שלא כל המדינות מבצעות את סעיפי האמנה, וגם אנחנו לא מבצעים את כל סעיפי האמנה. לא רק שאנחנו לא מבצעים את כל סעיפי האמנה, יש סעיפים שמקובלים במקומות רבים בעולם, שלא כלולים באמנה, וגם אותם אנחנו לא מבצעים. אחד מהם אני מביא כאן לתיקון חקיקה היום וזה הגבלת הניקוטין, העטרן והפחמן הדו חמצני שיש בכל סיגריה, לתקן שמקובל באירופה. מה שטוב לאירופים, טוב גם לנו."

ח"כ מיכל וולדיגר התנגדה: "אני חושבת שסיגריות זה דבר רע, אבל אני חשה פה סוג של צביעות, ויסלחו לי חבריי שלפני שבוע או שבועיים דיברו פה על לגליזציה של קנביס, והתעלמו מהנזקים שקנביס עושה. יש כל כך הרבה מחקרים שמצביעים על סכנות בשימוש בקנביס, ולא מזמן והקואליציה הצביעה בעד הצעת חוק של לגליזציה שמאפשרת לגדל ומאפשרת להשתמש ומאפשרים הכול ושוכחים שיש לנו נוער שנפגע מהקנביס הרבה יותר מאשר הסיגריות."

(צילום: נועם מושקוביץ – דוברות הכנסת)אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: