תגובות

"תרגיל משותף של שבע מדינות": כל הפרטים על תרגיל ה"בלו-פלאג" שיצא לדרך | תיעוד

טייסות החיל חיממו מנועים ותרגיל ה"בלו-פלאג" הבינלאומי בהובלתו של חיל-האוויר הישראלי – יצא לדרך היום (ראשון). התרגיל יימשך 11 ימים ויסתיים ביום חמישי, ה-28 באוקטובר 2021, וישתתפו בו שבע מדינות נוספות מרחבי העולם.

השנה לוקחים חלק בתרגיל המדינות גרמניה, איטליה, צרפת, בריטניה, הודו, יוון וארצות הברית. עבור חלק ממדינות אלו, קיימת אווירת ראשוניות ייחודית – זוהי הפעם הראשונה שטייסת קרב בריטית פורסת לישראל מאז ימי המנדט, הפעם הראשונה שבה פורסת טייסת קרב הודית עם מטוסי "מיראז'" וכן הפעם הראשונה שבה פורסת טייסת קרב צרפתית עם מטוסי "רפאל".


"התרגיל מהווה נקודת שיא בכמות המדינות המשתתפות, באיכות האימון ובטכנולוגיה מתקדמת", מתאר אלוף נורקין. "התרגיל מבטא את השותפות והקשר החזק בין חילות-האוויר של המדינות ומהווה קרקע פוריה לשיתוף פעולה אזורי ובינלאומי".

אחד מהדברים המתרחשים בפעם הראשונה בתרגיל זה, הוא מטס שיבוצע כחלק מהתרגיל ביומו הראשון וזהו מטס משותף בשמי ירושלים, מעל משכן כנסת ישראל בקריית הממשלה.

את המטס הוביל אלוף עמיקם נורקין, אשר טס במטוס ה"בז" (F-15) וליווה במטוס ה"אדיר" (F-35I), כאשר מפקד חיל-האוויר הגרמני, לוטנט גנרל אינגו גרהרץ טס במטוס ה"יורופייטר" (Star Eagle) שנצבע במיוחד בצבעי דגל ישראל ודגל גרמניה. מטס זה התקיים בהמשך למטס המשותף שבוצע בגרמניה מעל מחנה הריכוז 'דכאו' באוגוסט 2020 ומבטא את השותפות והקשר החזק בין המדינות.

"התרגיל הינו נקודת שיא בשל היקף המדינות המשתתפות, איכות האימון והטכנולוגיה המתקדמת והוא מבטא את השותפות והקשר החזק בין חילות האוויר של המדינות ומהווה קרקע פוריה לשיתוף פעולה אזורי ובינלאומי", הוסיף מפקד חיל-האוויר.


המטס המשותף של מפקדי חילות האוויר הישראלי והגרמני עבר מעל הכנסת בשעה 15:35 והסתיים במלחה בשעה 15:45.

השתתפותה של כמות רבה של מדינות וצבאות הפועלים על פי תורות לחימה, נהלים ומערכות נשק שונות, עשויה ליצור מצב מורכב. "הצבאות אינם מכירים את המרחב האווירי ולכן בנינו תרגיל שנמשך שבועיים באופן מדורג", משתף סא"ל ע'. "בתחילה, יתקיימו אימוני היכרות עם המרחב האווירי ועם האתגרים שלו על מנת לאפשר תרגול בטוח. המשתתפים יטוסו במבנים לפי מדינות ועם הזמן נתקדם ונטוס במבנים משותפים של כמה מדינות ופלטפורמות יחד.

כמו כן, נבצע אימונים בודדים של היכרות עם מגרש האימונים ועם הכוחות האווירים והקרקעיים הנמצאים בו. משם נתקדם למתארי עליונות אווירית עם איומים קרקעיים ואוויריים תוך ביצוע של משימות שונות".

כותרת התרגיל השנה היא שיתוף פעולה בין מטוסים מהדור החמישי לבין אחיהם הוותיקים מעט יותר, מטוסי הדור הרביעי. "בעקבות הטמעת מטוסי הדור החמישי באופן יחסית מתקדם בחילות-האוויר ברחבי העולם, הוחלט שהשנה תרגיל ה'בלו-פלאג' יערך בסימן השילוב שלהם עם יתר הפלטפורמות", מסביר סא"ל ע'.

"חילות-האוויר בעולם השכילו להבין שבטווח הזמן הקרוב, סדר הכוחות שלהם לא יהיה מורכב ממטוסי הדור החמישי בלבד, אלא גם ממטוסי דור רביעי", ממשיך סא"ל ע'. "שילוב מטוסים מכלל הדורות היה אחד הדגשים שלנו בבניית התרגיל. לכן כשתכננו את האימונים, השתדלנו לקיים משימות הטרוגניות ככל הניתן המשלבות מדינות שונות, טייסות שונות ודורות שונים. כך מטוסי הדור הרביעי יטוסו יחד עם מטוסי הדור החמישי תוך ניצול היתרונות היחסיים של כל מטוס. כשמקיימים שיתוף פעולה בין מטוסים מדורות שונים, משדרגים את הכוח בתור חיל".

"שמו של תרגיל ה"בלו-פלאג" נגזר משמו של התרגיל האמריקאי הנודע ה"רד-פלאג", אך עם ניחוח ישראלי", סא"ל ע', ראש ענף תרגילים.

"אנחנו חיים בסביבה מורכבת ביותר, בה האיומים על מדינת ישראל מכיוון עזה, לבנון, סוריה ואיראן הולכים ומתגברים. לקיום תרגיל בינלאומי במציאות הנוכחית, תוך המשך הפעילות המבצעית הגלויה והסמויה בכל הגזרות, קיימת חשיבות אסטרטגית עליונה ולו השפעה רבה על חיל-האוויר, צה"ל ומדינת ישראל", מצהיר אלוף עמיקם נורקין, מפקד חיל-האוויר.

קרדיט צילום תמונות: אליסף כהן – חדשות כל העולם.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: