הממשלה תאשר: 85 מיליון שקלים לכח אדם והקמת תחנות כיבוי בערים ערביות

המשרד לשוויון חברתי, המתכלל את תכנית החומש הממשלתית לחברה הערבית, והמשרד לביטחון פנים, פירסמו היום, (ה'), את עיקרי תכנית העבודה בתחום הכבאות וההצלה ביישובים ערביים, במסגרת תכנית החומש החדשה לחברה הערבית לשנים 2022-2026. במסגרת התוכנית שגובשה יתקצב המשרד לשוויון חברתי 60 מיליון ₪, והמשרד לביטחון פנים יקצה כ-25 מיליון ₪, לטובת הקמתן של 8 תחנות כיבוי ו – 4 תחנות מתנדבים ביישובים וערים ערביות ברחבי הארץ. כמו כן, סיכמו צוותי העבודה על גיוסם של כ-140 לוחמי ולוחמות אש וכוח אדם תומך מהחברה הערבית, שיצטרפו לשירותי הכבאות וההצלה במהלך 5 השנים הקרובות, ויגדילו את שיעור לוחמי האש הערבים במערך הכיבוי וההצלה בכ– 50%. הממשלה צפויה לדון ולאשר את תכנית החומש בשבועות הקרובים, במהלך חודש אוקטובר.

נכון לשנת 2020, קיימות בישראל רק 7 תחנות כיבוי בערים ערביות, המהוות 10% בלבד מסך התחנות במערך הכבאות וההצלה, וזאת על אף שחלקה של החברה הערבית באוכלוסיה בכללית עומד על כ-20%. מנתוני רשות כבאות והצלה במשרד לביטחון פנים עולה כי זמן התגובה במקרה של שריפה או מקרה חירום בתחנות יישובי החברה הערבית עומד על 13.31 דקות, וזאת בהשוואה לזמן תגובה של 9.45 דקות לאירועי אש וחירום ביישובים יהודים. פער זה בא לידי ביטוי, לעיתים רבות, במרחק הנסיעה, היעדר תשתיות מתאימות, חוסר היכרות של צוותי הכבאות עם היישובים או השפה הערבית. במסגרת התכנית שגובשה בין המשרדים, בנוסף לבינוי והשקעה בכח אדם, תיבנה גם תכנית הסברתית בקהילה, בשיתוף הרשויות המקומיות, וזאת על מנת להגדיל את החשיפה ומודעות האוכלוסיה להגנה מאש והתמודדות עם אירועי חירום. מכלול הפעולות וההשקעה צפויים לצמצמם את זמן התגובה לאירועי חירום ביישובים וערים ערביות ב-50%.


השר לביטחון פנים, עומר בר לב (העבודה): "כשנכנסתי לתפקידי, הכרזתי שיעד-העל של כהונתי נוגע לטיפול באלימות ברחוב הערבי. אך באותה נשימה הכרזתי כי המשטרה אינה הרגל היחידה שעליה יישענו תוכניות המשרד לביטחון הפנים. לקשיים הרבים שחווה המגזר הערבי יש גורמים רבים, ומעל כולם, ההזנחה המתמשכת על ידי ממשלות ישראל לדורותיהן. ללא מחויבות מלאה ושוות-תנאים מצד מדינת ישראל אל תושביה הערביים, אנו יכולים לדרוש, אך איננו יכולים לצפות להשתתפות מצידם. זהו הרגש, וזוהי המחשבה שעומדות מאחורי הקצבת המשאבים להקמת התחנות האלו ולגיוס לוחמי האש מקרב המגזר הערבי. מטרתנו העיקרית, שבאה לידי ביטוי בתחנות הללו שתקומנה, היא לקצר את זמן התגובה ולתת מענה יעיל ושירות טוב לאזרח. לכל אזרח".

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן (יש עתיד): "לקחי השריפה בכרמל מ – 2011, כמו גם השריפות הרבות אשר מדינת ישראל חווה בתדירות גבוהה בשנים האחרונות, מחייבים אותנו להשקיע בתחנות כיבוי אש ובכוח אדם איכותי אשר יסייעו בכיבוי השריפות. לדליקות אין גבולות גזרה ועלינו לדאוג כי תחנות הכיבוי וההצלה יהיו זמינות בישובים הערביים, כפי שהן זמינות ביישובים היהודיים, שכן מדובר בפעולה מצילת חיים".

(צילום ארכיון: קובי ריכטר – כבאות והצלה)


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: