בתמיכת רע"ם: ‏חוק הקנאביס הרפואי אושר בקריאה טרומית

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות, התשפ"ב-2021 של חברת הכנסת שרן מרים השכל. לאחר הצבעה שמית תמכו בהצעה 54 מול 42 שהתנגדו, וההצעה תועבר לוועדת הכנסת.

מוצע להסדיר את שוק הקנאביס לשימוש למטרות רפואיות ולהתיר גידול, ייצור הפצה והחזקה של קנאביס, לצורך רפואי, בכפוף לרישיון שיינתן ממשרד הבריאות ולהוראות החוק המוצע. ההצעה קובעת כי ניפוק של תכשיר קנאביס יעשה על ידי רוקח במתחם מורשה בכפוף למרשם שייתן רופא מומחה ואריזתו של התכשיר תכלול סימון של הרכיבים ושל ריכוז החומר הפעיל.


כמו כן מוצע להעביר את האחריות על סל שירותי בריאות הנפש לגמילה מהתמכרויות לאחריות קופות החולים. כן מוצע לתקצב את ביצוע החוק המוצע בסכום שנתי של 50 מיליון שקלים חדשים, שיעוגנו בסעיף תקציבי נפרד.

בדברי ההסבר נכתב: "מטרתה של הצעת חוק זו לעגן בחקיקה מפורטת את השימוש והמסחר בקנאביס לצרכים רפואיים, ולהטמיע ברגולציה הקיימת תיקונים הכרחיים להקלת המצוקה הקשה הקיימת בתחום זה מזה למעלה משנתיים. מצוקה זו פוגעת אנושות הן בזמינות ואיכות הטיפול בקנאביס רפואי לנזקקים לו, והן בעסקים הסובלים מרגולציה משתנה תדיר, חסמים רבים ושוק לא יציב.

הצעת חוק זו נועדה להעניק פתרון מקיף לכלל קשיי האסדרה החדשה, על ידי עיגונם בחקיקה של הקלות והסרת חסמים רגולטוריים על העוסקים בתחום – כמו גם השוואתה של תקינת השימוש בחומרי הדברות ותוצאות הבטיחות הנדרשות לזו המקובלת במדינות אירופה ובקנדה, אשר יובילו לירידת מחירו הסופי של הטיפול לחולה הנזקק לו – וזמינותו של טיפול איכותי ובטיחותי עבור אוכלוסיית החולים הזקוקים לה."

ח"כ השכל: "הקנאביס הרפואי כבר מזמן אינו משמש רק לשיכוך כאב ובישראל כיום ישנם 102,000 מטופלים בקנאביס רפואי, הסובלים כולם ממחלות קשות וחשוכות מרפא חלקן סופניות או מסכנות חיים."

שר הבריאות ניצן הורוביץ: "הגיע הזמן לשחרר את העניין הזה שכבול יותר מידי שנים במגבלות בירוקרטיות מיותרות, וצריך לעשות כאן רפורמה אמיתית שתשחרר את השימוש בקנאביס ואני אומר את זה מעבר להצעת החוק ואני תומך בלגליזציה של קנאביס. הצעת החוק תוחזר לוועדת השרים לענייני חקיקה לפני הקריאה הראשונה".


ח"כ יואב קיש התנגד: "החוק הזה מיותר ולא צריך אותו, וכולם יודעים שזה רק כדי שלשרן השכל כאילו יהיה הישג. את כל החוק הזה אני כבר העברתי במשרד הבריאות, היא לקחה את מה שאני כסגן שר הבריאות עשיתי. אין שום צורך בחוק הזה, הצורך היחיד זה לחזק את תקווה חדשה שלא עוברת את אחוז החסימה בסקרים"

ח"כ דוד אמסלם: תקווה חדשה קיבלו ערבויות מאדם שיש לו חברת קנאביס ולכן הם הכניסו את זה להסכמים הקואליציוניים. יש פה עסקת שוחד שלא הייתה כדוגמתה."

ח"כ שרן השכל הגיבה לדברים: "לחברי בליכוד, איזה ביזיון שאתם מנסים לעשות פוליטיקה על חשבון החולים, ח"כ קיש, כל החולים יודעים שלא נעשה דבר. ח"כ אמסלם אני מתביישת, כאשר אנחנו ישבנו יחד כיסא ליד כיסא לא פעם דיברנו איך משמיצים פוליטיקאים ובמקום להיות ענייניים אנחנו מדברים על הנושאים האישיים ואתה פעם אחר פעם עולה לבמה הזו ומכפיש ומשקר. אני מתביישת לשמוע את הדברים האלה."

ח"כ מנסור עבאס דביר בשפה הערבית ואמר: "לפני שלושה חודשים הוצג בכנסת חוק המתיר שימוש חופשי בקנאביס. למרות שאנחנו בתוך הקואליציה הצבענו נגד מכיוון שיש לנו עמדה דתית בנושא. היום יש לנו חוק אחר שמדבר על שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים. ניתן הזדמנות לחוק הזה רק למען שימוש רפואי, אם לא נצליח להכניס שינויים אחרי הקריאה הטרומית, נצביע נגד".

(צילום: נועם מושקוביץ / דני שם טוב – דוברות הכנסת)


תגובות לכתבה:

 1. פופר

  עבס אנבי מוחמד גבר לא קדוש
  לאיסלם אוה שאו זבל קמוחה
  אנבי מוחמד מעשן סמים ומזין
  נערים זה בדיוק קמו עבס
  שסם זין על אנבי מוחמד שלא
  אאומו שמזין יהלדים קטנים
  עבס עצביעה בעד סמים
  לענבי מוחמד בשביל שאיזין
  יהלדים ערבים קטנים עבס
  אקורן שאלחה אוה זבל
  אתא עבס אמרתה שאסור
  לעצביעה בעד אקנביס
  זה אסור בקורען
  חרה אלחה עבס ועל אקורן
  שטלחה ושל אחזיר אנבי מוחמד
  אאומו שמזין נערים ערבים קטנים

כתיבת תגובה: