תגובות

אחרי הפגישה עם בנט:‏ ישיבת הממשלה בהשתתפותה של אנגלה מרקל | צפו

ישיבת הממשלה החגיגית עברה הבוקר בשידור חי במעמד קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, במלון המלך דוד, בירושלים.

דברי ראש הממשלה, נפתלי בנט, בפתח ישיבת הממשלה החגיגית במעמד קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל:


"זו ישיבת ממשלה מיוחדת, עם אורחת מיוחדת – קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. ידידת אמת של מדינת ישראל. ברוכה הבאה לירושלים.

הביקור עמוס בתוכן, כולל בדברים חיוניים להבטחת ביטחון ישראל לדורות קדימה, וכבר הייתה לנו שיחה חמה ורצינית בנוגע לנושאים אלה.

גברתי הקנצלרית, הממשלה הזאת היא ממשלה מגוונת מאוד בדעותיה, יכול להיות המגוונת ביותר בעולם. סביב השולחן הזה ניתן לשמוע כמעט כל דעה אפשרית על כל נושא. ובכל זאת, יש בין כל מי שיושב פה הסכמה בסיסית על כמה נושאים מהותיים. אחד מהם הוא החשיבות שכולנו רואים ביחסים עם גרמניה, בצורך לשמור עליהם ולשפר אותם, ובהערכה הגדולה של כולנו כאן לתפקיד המיוחד שאת ממלאת לאורך השנים בביצור הקשר הזה, שיושב על פצע היסטורי עצום.

בראש ובראשונה – אנחנו מעריכים את המחויבות המתמשכת שלך לביטחון מדינת ישראל. אני מבקש לצטט אותך, הקנצלרית, במילים שאין מדויקות מהן: "ישראל היא עדיין המדינה היחידה באזור שיש בה דמוקרטיה ושלטון חוק, חופש דעה ופלורליזם. ביטחון ישראל הוא חלק מהאינטרס הלאומי של גרמניה. אנחנו לא נייטרלים". במשפט הזה, המשפט הכי חשוב, יש עמדה מוסרית, שחשוב כל-כך להשמיע, בעיקר באירופה: אנחנו לא ניטרליים. לא רק בגלל החוב המוסרי, והיחסים המיוחדים בין שתי המדינות, אלא מפני שמדינת ישראל היא באמת, כפי שאמרתי באו"ם, מגדלור בים סוער. מי ששומר על נייטרליות, בסכסוך בין ישראל לבין מדינות כמו איראן וארגונים כמו חמאס וחזבאללה, איבד את המצפן המוסרי שלו.


את, הקנצלרית, משמשת מזה שנים כמצפן המוסרי של יבשת אירופה כולה ומתווה קו בלתי מתפשר של תמיכה בישראל.

בימים אלה העולם יושב וממתין להחלטה בטהראן, האם לחזור או לא לחזור לשולחן הדיונים בוינה, ולהיכנס מחדש להסכם הגרעין, ה-JCPOA.

לצערנו, בשלוש השנים האחרונות האיראנים עשו קפיצה ענקית קדימה ביכולת העשרת האורניום שלהם. תכנית הגרעין האיראנית היא בנקודה המתקדמת ביותר שלה אי פעם. העולם ממתין, האיראנים מושכים זמן, והצנטריפוגות מסתובבות.

האחריות המוטלת על ישראל היא לוודא – במעשים, לא בנאומים – שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני. לעולם. נשק גרעיני בידיו של משטר קיצוני ואלים כזה ישנה את פני האזור ואת פני העולם. בשבילנו זו לא בעיה אסטרטגית, זו סוגיה קיומית.

גבירתי הקנצלרית, חבריי לממשלה, מסביב לשולחן הזה ניתן לראות את פניה האמיתיות של ישראל: נשים וגברים, ימין ושמאל, יהודים וערבים.

אנחנו מדינה שפועלת לרווחת אזרחיה אבל גם שואפת לתרום לעולם. בימים אלה, למשל, ישראל יוצאת אט-אט מגל הדלתא של נגיף הקורונה, אחרי מבצע חיסוני בוסטר ענק, תוך שהכלכלה נשארה פתוחה לכל אורך התקופה. צברנו הרבה ניסיון וידע – ידע פרקטי שמציל חיים, ואנחנו משתפים את הידע הזה עם העולם בכל דרך אפשרית.

אני מנצל את העובדה שזהו ביקור עבודה לכל דבר ועניין, ומבקש מהשרים תשומת לב מיוחדת לנושאים שיש לקדם בעבודה המשותפת בין שתי הממשלות, בהם סיוע לניצולי השואה, הידוק הקשר הכלכלי, בעיקר בתחומי החדשנות ושמירה על עתיד כדור הארץ, וחיזוק הקשר בין העמים, בעיקר הדור הצעיר, דור העתיד, באמצעות משלחות נוער. הקנצלרית העלתה שישנם חסמים מסוימים אז אני מנחה את שרי הממשלה הרלוונטיים למצוא פתרון מהיר לעניין הזה. עכשיו, כשניתן יהיה לנסוע יותר בקלות, אנחנו רוצים לראות תנועה ערה מאוד בין שתי המדינות.

גבירתי הקנצלרית, אנחנו שמחים מאוד לארח אותך כאן היום, ואני רוצה לנצל את ההזדמנות להעביר לך את ההערכה העמוקה של העם בישראל על העמידה שלך לצידנו לאורך השנים, במילים, וחשוב יותר – במעשים. את חברה גדולה של ישראל, תודה לך חברתנו".

לאחר מכן התקיים מסיבת עיתונאים משותפת לראש הממשלה, נפתלי בנט, ולקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל:

דברי ראש הממשלה:

"אני שמח, שוב, לקבל בברכה פה בירושלים את הקנצלרית מרקל, חברת אמת של מדינת היהודים, מדינת ישראל.

החום הבלתי רגיל שאת מתקבלת בו בישראל ראוי לציון. למרות העובדה שאת מנהיגתה של גרמניה, וזוהי מדינת היהודים, אנחנו בישראל מלאי הערכה אלייך ולתפקיד ההיסטורי שאת ממלאת, ואנו מקווים שתמשיכי למלא.

המחויבות שלך לביטחונה של מדינת ישראל היא גם במעשים, לא רק במחוות ובמילים. את קול ברור ונחרץ של תמיכה בישראל בגרמניה, באירופה, ובכל מקום אליו את מגיעה. על כך אני רוצה להודות לך, בשם כולנו.

מדינת ישראל היא מגדלור בסערה, הדמוקרטיה היחידה באזור מוכה קיצוניות שמתמודדת עם אויבים מכל עבר, והיא ראויה לתמיכת העולם, ובעיקר – לתמיכת המדינות הדמוקרטיות.

יש בישראל שיוויון מובן מאליו בין גברים לנשים, בין יהודים ללא יהודים. ישראל שואפת לצמוח ולשגשג לטובת אזרחיה ולתרום לעולם מהידע ומהחדשנות שלנו.

אנחנו משקיעים בעצמנו, אבל האויבים שלנו, בראשם איראן, עוסקים בנו בצורה אובססיבית ומוכנים לשלם מחירים גדולים מאוד, לגרום לסבל אמיתי לבני עמם, כדי להציב בפנינו איום קיומי.

גבירתי הקנצלרית, תכנית הגרעין האיראנית הגיעה לשלב שמחייב מנהיגות. השלמה עם הפיכתה של איראן למדינת סף גרעינית תהיה כתם מוסרי על העולם החופשי, ויותר מכך – תאיים על שלום העולם.

אנחנו רואים איך האיראנים מתנהגים כרגע, עוד בלי מטריה גרעינית, בסוריה, בעיראק, בלבנון, בתימן, בעזה ובמפרץ.

ניתן רק לדמיין את מידת הנזק שהם יגרמו אם העולם ידע שמאחורי הבריונות הזאת עומדת גם פצצת גרעין. את האיראנים אין טעם לנסות לפייס, הם מפרשים פייסנות כחולשה. הם ממשיכים להתל בקהילייה הבינלאומית, למשוך זמן וכל העת להתקדם בהעשרת האורניום, ובערעור היציבות באזור. זוהי נקודה קריטית, ועמדתה של גרמניה חשובה במיוחד.

אנחנו בישראל עסוקים במעשים ופועלים מול איראן בכל המימדים, כולל בלימה יומיומית של הנסיונות שלהם להציף את האיזור שלנו בנשק.

גברתי הקנצלרית, היחסים בין ישראל לגרמניה, בכל המימדים, הם טובים מאוד, אבל תמיד יש לאן לשאוף ולהתקדם, ובפגישת העבודה שלנו הבוקר, שהייתה טובה מאוד, כבר התקדמנו. בקשר בין מגזר החדשנות הישראלי לתעשייה בגרמניה יש פוטנציאל אדיר שיש לפעול ולממש. גם בקורונה יש בינינו חילופי מידע והקשרים מתהדקים. יש עוד הרבה תחומים, שלא כאן הזמן למנות.

גבירתי הקנצלרית, אנחנו שמחים מאוד על הביקור שלך כאן, השביעי במספר, ומקווים שיהיו עוד רבים אחריו. את משאירה אחרייך יחסים טובים מאוד בין ישראל לגרמניה, ומורשת של הכרת השואה, הבנת העבר הקשה, לצד מחויבות ותרומה לביטחון מדינת ישראל. את זה אנחנו זוכרים, וגם ההיסטוריה תזכור".

תמונות מישיבת הממשלה החגיגית במעמד קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, וממסיבת העיתונאים המשותפת עם ראש הממשלה, נפתלי בנט. קרדיט: עמוס בן גרשום / לע"מ.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: