תגובות

20 שנה לרצח גנדי: החלו העבודות להקמת מרכז ההנצחה הלאומי לזכרו בשומרון

בדיוק ביום השנה ה 20 להרצחו של השר האלוף רחבעם זאבי (גנדי). החלו העבודות להקמת מרכז המבקרים לידיעת הארץ לזכרו. המרכז יוקם בהשקעה של 27 מליון ש"ח לבניה בברקן שבשומרון.

לפני כ 3 שנים סוכם יחד עם משפחת זאבי ועם ראש הממשלה הקודם בנימין נתניהו, וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן כי מרכז ההנצחה יוקם לזכר גנדי בשומרון, לשם הוא הועבר משער הגיא. מאז עמלו המועצה האזורית שומרון ומשרדי הממשלה בליווי מלא של משפחת זאבי בהובלת בנו הבכור פלמח זאבי, על התכנון של המרכז. מדובר במבנה מונומנטלי גדול שמשקיף על נופי השומרון וישמש כמרכז מבקרים לאומי לידיעת הארץ שיגיעו אליו סטודנטים תלמידים ומטיילים כדי להכיר את ארץ ישראל. הוא יחולק לחללי לימוד עם האמצעים האינטראקטיבים המתקדמים בעולם כדי להמחיש את ידיעת הארץ על כל חלקיה, ובכל מקום תוזכר דמותו של רחבעם זאבי היכן לחם והיכן פעל ובסיומם יוזמנו המבקרים לצאת לסיורים באיזור.


"בהשגחה עליונה ובדיוק מצמרר ומרגש זכינו להתחיל את העבודות בדיוק ביום 20 שנה להרצחו של גנדי". אמר במקום ראש מועצת שומרון יוסי דגן

לרגל התחלת העבודות הזמין ראש מועצת שומרון יוסי דגן את בנו ובנותיו של גנדי לביקור וכן הגיעו נכדיו. יחד עם אנשי המקצוע הציג ראש מועצת שומרון יוסי דגן בפניהם את התוכניות, ירד איתם לשטח והיה עמם במקום כשהשופלים החלו לעלות על הקרקע לתחילת עבודות.

ילדיו של גנדי: פלמח, ערבה וצאלה וילדיהם, התרגשו לראות את ההשקעה המתוכננת לזכר אביהם ואת התוכניות להקמת מרכז המבקרים מהמרשימים שהוקמו במדינת ישראל.

"אני רוצה להודות למשפחת זאבי בשם כל תושבות ותושבי השומרון על הזכות האדירה שאתם נותנים לנו להנציח את גיבור ישראל, השר האלוף רחבעם זאבי גנדי" אמר לבני משפחת זאבי יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון "אנחנו מרגישים את החשיבות של המשימה הזו על הכתפיים, גם להנציח גיבור ישראל וגם להקים פרויקט בסדר גודל כזה, שהדבר המרכזי בו הוא שהוא מחבר את כל רבדי החברה הישראלית מנוער ועד תלמידים חיילים סטודנטים פנסיונרים לידיעת הארץ ואהבת הארץ. המקום הזה לא יתמקד רק בדמותו של גנדי ולא רק בשומרון הוא יהיה המרכז הלאומי לידיעת הארץ לאהבת הארץ סטודנטים חיילים תלמידים שיגיעו לכאן מכל הארץ ומהעולם ילמדו על כל ארץ ישראל, גליל נגב ירושלים וכמובן גם על השומרון וכן על דמותו המאירה של רחבעם זאבי ויוכלו לשאוב ממנה את הכוחות לבנות את הארץ הזו וליישב אותה"

"מי שהביא אותי בפעם הראשונה לאתרים החשובים בשומרון היה גנדי. אין ראוי יותר מלהנציח את גנדי כאן בשומרון, במקום בו הוא פעל לשחרור המקום במלחמת ששת הימים והמלחמה והמאבק על שלמות הארץ והשומרון"


עוד הוסיף דגן: "אני מבקש להודות למשפחת זאבי היקרה, ובמיוחד לפלמח זאבי ולרעייתו יעל שמלווים את המפעל הזה יחד איתנו עד שזכינו להגיע לתחילת העבודות,

אני מבקש להודות לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שפעל לאורך השנים בנחישות ובמסירות מתוך חזון אמיתי להנצחתו של גיבור ישראל רחבעם זאבי, וביחד איתו למנכלי משרדו יואב הורוביץ ורונן פרץ, לכל שרי הממשלה שהיו שותפים ודחפו את הפרוייקט יחד איתנו לאורך השנים.

אני שמח שראש הממשלה נפתלי בנט דואג באופן אישי להמשך הגשמת החזון הזה, של הקמת אחד המרכזים החשובים בארץ לידיעת הארץ לזכרו של גיבור ישראל רחבעם זאבי ומודה לו על כך".

בנו של גנדי פלמח זאבי הודה לדגן ואמר: "הלוואי והמקום הזה יהיה אבן פינה בכל הלבבות הישראלים לחשוב על ארץ ישראל כי היא הולכת ונגמרת. לשמור על הארץ הזו כמו שאבא הנחיל לכולנו. בזכות אנשים כמו אבא ואנשים כמו יוסי דגן שיודעים גם לזכור את מה שאבא אמר, אני מאוד מקווה שמרכז המבקרים הזה יחזיר לישראלים את זקיפות הקומה, לזכור למי שייכת הארץ הזו ומה השורשים שלנו. מרכז המבקרים לא יהיה פולחן אישיות לאבא אף שזה מגיע לו. אולם זה יהיה מקום שיחזיר את ארץ ישראל להיות זקופה. אני מוכרח להוסיף ולומר שכל התודות מגיעות ליוסי דגן שהיה הבולדוזר האמיתי מאחורי הפרוייקט הזה.
תודה לך אח שלי יוסי. תודה לך בן אהוב של הארץ הזו".

מרכז המבקרים בהשקעה של כ 27 מליון שח לבניה, יהיה מרכז המבקרים הלאומי לאהבת הארץ ולידיעת הארץ, ימוקם בברקן שבשומרון, יעסוק בדמותו של רחבעם זאבי גיבור ישראל, אולם עיקר מטרת המרכז לבקשת בנו ובנותיו של גנדי יעסוק בהטמעת אהבת הארץ ובידיעת הארץ, ויכלול מיצגים אינטראקטיבים להכרת כל חלקי הארץ מהצפון ועד הדרום, וכן כאמור ילמד על דמותו של גנדי. המרכז צפוי להיות מרכז מבקרים מהחשובים בישראל.

(קרדיט תמונה: רועי חדי. קרדיט הדמיה: כנפו קלימור אדריכלים)


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: