תגובות

פגיעה קשה בחופש הדת בבלגיה: בית המשפט החוקתי פסק – חל איסור על שחיטה כשרה

בית המשפט לחוקה בבלגיה החליט ליישר קו עם החלטת הפרלמנטים לפיה: חל איסור לבצע שחיטה כשרה במחוזות וולוניה ופלנדריה וכי אין באיסור שום פגיעה בחופש הדת ע"פ החוקה בבלגיה, שכן אם היהודים חפצים בשחיטה עצמאית עליהם לשחוט תוך הימום הבהמה, עובדה הנוגדת את ההלכה היהודית.

כזכור, בעקבות העברת החוק נגד השחיטה בשתי המחוזות בבלגיה עתרה הקהילה היהודית, בראשות רבה של בלגיה ונציג 'ועידת רבני אירופה' במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי, לבית המשפט החוקתי בבלגיה בטיעון כי חקיקה זו נוגדת את החוקה הבלגית והאירופית. ביהמ"ש לחוקה בצעד תקדימי העביר את חלקה של העתירה בנוגע לחוקת אירופה לבית המשפט לזכויות אדם של האיחוד האירופי בלוקסנבורג.


לפני כעשרה חודשים פסק בית המשפט בלוקסמבורג כי החלטת הפרלמנט הבלגי לאסור שחיטה כשרה בשני מחוזות במדינה, וולוניה ופלנדריה, אינן נחשבות לפגיעה בחופש הדת ע"פ חוקת האיחוד האירופי והן תקפות וחוקתיות.
יום חמישי שעבר, בית המשפט לחוקה בבלגיה החליט ליישר קו עם החלטת הפרלמנטים וולניה ופלנדריה גם כן.

בעקבות החלטת בית המשפט החוקתי בבלגיה בדבר חוקיות האיסורים על שחיטה במחוזות וולוניה ופלנדריה בבלגיה, נשיא ועידת רבני אירופה והרב הראשי במוסקבה פנחס גולדשמידט, הוציא את ההצהרה להלן:

"למרות שאנו מאוכזבים מפסיקת בית המשפט, אנו בהחלט לא מופתעים, מכיוון שהוא שומר על הסטטוס קוו בבלגיה. פסיקה זו מאשרת את האיסור על שחיטה דתית ומעמידה את בלגיה עם אותן מדינות מעטות אחרות שאיסורן על שחיטה נובע מהתקופה הנאצית. הסרת היכולת של הקהילה היהודית להיות עצמאית, מעבירה מסר ברור לגבי האופן שבו רואים את יהודים בבלגיה וכיצד השלטונות רואים את עתידם. ההשפעה היא עצומה וההשפעה מזיקה ליהודי בלגיה. כעת, כשהסתיים ההליך המשפטי, אנו מקווים כי חברי פרלמנט ינהלו קשר משמעותי עם הקהילות הדתיות, ותקוותנו היא שיהיה ניתן לאפשר את הליך השחיטה בבלגיה בקרוב".

כעבור מספר ימים, שר התפוצות ד"ר נחמן שי, פנה לראש ממשלת בלגיה, אלכסנדר דה קרו, בעקבות החלטה.

במכתבו, ציין השר כי "החלטת בית המשפט הבלגי להותיר את איסור השחיטה הכשרה על כנו, פוגעת פגיעה עמוקה בערכי חופש הדת, השיוויון והחירות בהם דוגל האיחוד האירופי. בימים בהם האנטישמיות גואה בכל רחבי אירופה, החלטה זו יוצרת תקדים מדאיג במיוחד" ״, והוסיף: "ממשלת ישראל תומכת בזכותם של יהודים לנהל אורח חיים יהודי בחופשיות ובשיוויון זכויות מלא, בכל מקום בו הם בוחרים לחיות בעולם."


לסיום ביקש השר לפעול יחד עם ממשלת בלגיה ועם ארגונים יהודים באירופה ובבלגיה , על מנת למצוא פיתרון דחוף לטובת הקהילה היהודית בבלגיה ויהדות אירופה בכלל.

ביום ראשון הבא יצא השר שי כנציג הממשלה שי לטקס יום השואה הלאומי ברומניה, ולוועידה הב״ל למאבק באנטישמיות הבינלאומית במאלמו, שבדיה. בנוסף לפגישות הרשמיות עם ראשי מדינות ונציגי פרלמנט, הוא ייפגש עם מנהיגי הקהילות היהודיות במדינות אלה ויידון עימם בין היתר בנושאי הגבלות הכשרות, האנטישמיות וביטחון הקהילות.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: