תגובות

נמנעה שריפת גופתו: ניצול שואה שנפטר בסין לפני ראש השנה יובא לקבורה בישראל

במבצע מיוחד של היחידה הבינלאומית של זק״א ושליחי חב״ד בסין ובהונג קונג, בשעה 15:00 ינחת בנתב״ג ארונו של יהודי ניצול שואה שנפטר בסין לפני ראש השנה ויובא לקבורה בישראל.

במבצע מיוחד של שליחי חב״ד בסין ובהונג קונג בשיתוף היחידה הבינלאומית של זק״א, לאחר גיוס סכומי עתק של עשרות אלפי דולרים, יובא לקבורה בישראל יהודי ניצול שואה שנפטר לבדו בסין.

הרשויות ביקשו לשרוף את גופתו אך בזכות המאמצים ושיתוף הפעולה נמנעה שריפת גופתו ופגיעה בכבוד המת.


שמואל יוסף (סם) בריסקין ז״ל הוא ניצול שואה שנולד בצרפת בשנות ה40 במאה ה19. כשהגרמנים נכנסו לעיירת מגוריו, נעלם אביו, ואימו החלה לנדוד ברחבי אירופה יחד עם שלושת ילדיה, בצר לה החליטה להסתיר את זהותם היהודית ולהכניסם לחסות במנזר עד יעבור זעם.
לאחר המלחמה היגרה המשפחה למונטריאל שבקנדה ובשנים האחרונות עבר שמואל לסין לצורך עסקיו.

על פי מידע שהגיע לחדשות כל העולם נודע כי מספר שבועות לפני ראש השנה התדרדר מצבו וימים ספורים לפני החג נפטר בבית חולים מקומי. לאחר מאמצים רבים של שליחי חב״ד, חברי קהילה היהודית וארגון זק״א יובא שמואל במוצאי שבת למנוחות בישראל.

שליח חב״ד בשאנזן סין הרב שלום חזן מספר: ״קיבלתי טלפון מאחותו של שמואל, אישה כבת 90 שחיה בארה״ב שסיפרה על אחיה שגר לבדו בסין ואושפז בבית רפואה מקומי בעקבות זיהום קשה שפשט בכל גופו, מצבו קשה מאוד ובגלל מצבו הכלכלי הירוד הוא לא מקבל טיפול בבית הרפואה שדורש כסף כדי להתחיל בטיפול.
מיד אישרנו לביה"ח להעבירו לחדר טיפול נמרץ והעברנו סכום כסף שגוייס מאנשי הקהילה, לצערי עוד באותו לילה החזיר שמואל את נשמתו ונפטר.
כדי להביאו לקבר ישראל יצרתי קשר עם שליח חב״ד בהונג קונג וארגון זק״א, הרב יעקב רוזה יו״ר ועד רבני זק״א פסק שמדובר בניצול שואה שהוא יהודי קדוש – והורה לעשות הכל כדי להביאו לקבורה בישראל.
לאחר מאמצים רבים ועבודה משותפת הצלחנו במשימה הקדושה והיהודי יזכה למנוחת עולמים בקבורה יהודית בישראל.״

שליח חב״ד בהונג קונג הרב מרדכי אבצן שפיקד על המשימה, אמר: ״נלחמנו במלחמה של ממש למען כבוד המת, מדובר בסיפור עצוב מאוד, שמואל היה גלמוד ובודד, הרשויות המקומיות הערימו קשיים רבים הן בגלל מגפת הקורונה והן בגלל סכומי העתק של עשרות אלפי דולרים שנדרשו בכדי להביא אותו לקבורה בישראל. מיד עם קבלת הבשורה הקשה שהיהודי לא שרד את הטיפול ונפטר בבית החולים, התחלנו לגייס את הסכום בהשתתפותם של חברי הקהילה היהודית בהונג קונג וחברים מארצות הברית שנרתמו יחד למען המשימה הקדושה להביא יהודי, אוד מוצל מאש, נשמה קדושה ששרדה את השואה לקבר ישראל.
עבדנו קשה מאוד בימים שבין החגים והשבתות בכדי לסדר את כל האישורים והניירת מול השלטונות, בזכות שיתוף הפעולה עם ארגון זק״א הצלחנו לעמוד במשימה הקשה. איננו מבינים את דרכי השם, אנחנו שליחי מצווה וכאן מדובר במת מצווה – שהכל קרוביו, ואכן נלחמנו למען כבוד המת ולמען חסד של אמת. אני מתפלל ומייחל שנצטרך להתעסק רק באירועים של שמחה וחיים ושנזכה לביאת משיח צדקנו במהרה בימינו.״

חיים וינגרטן ראש אג״מ זק״א: "תודתי והערכתי למתנדבי היחידה הבינלאומית של זק״א ובפרט לשליחי חבד בסין ובהונג קונג שנלחמו במלחמה של ממש ועשו הכל בכדי לסדר את כלל האישורים עד להעלאת ארון הקבורה על המטוס לישראל. אני רוצה להודות לגאון הרב יעקב רוזה יו״ר ועד רבני זק״א שמלווה אותנו בכל אירוע ומשימה בפרט באירוע זה, בו פעלנו בעקבות פסיקתו של הרב שבגלל שהמנוח ניצול שואה יש לעשות הכל כדי להביא אותו לקבורה דווקא בישראל, וכך פעלנו ובברכתו יצאנו לדרך.
ארגון זק״א עומד על המשמר למען כבוד המת בארץ ובכל רחבי העולם באמצעות נציגים, מתנדבים ושליחי חב״ד יקרים אשר עושים ונותנים הכל למען כבוד המת, יהי רצון שנשמע רק בשורות טובות ולא נצטרך לפעול במקרים ובזירות קשות.״


דובי ויסנשטרן מנכ״ל ארגון זק״א: ״אנו שולחים תודתנו וברכתנו לשר הדתות מר מתן כהנא ולצוות לשכתו, בפרט לקרן שירוני, אבינועם קוטשר והילה שטיפלו וסייעו לסדר את הבאת המנוח לקבורה בישראל, לחברה קדישא תל אביב שעשו השתדלות רבה למען ניצול השואה בארגון וסידור הלוויה של המנוח והקבורה. אני מודה לכלל הנציגים שסייעו ועזרו במשימה הקדושה למען כבוד המת.״

במוצאי שבת יובא שמואל יוסף בן משה בריסקין ז״ל לקבורה בבית העלמין ירקון.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

(קרדיט תמונת אילוסטרציה: דוברות זק"א)


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: