תגובות

תאונה קטלנית סמוך לחורפיש: 5 הרוגים, 6 פצועים קשה ובינוני ו-46 קל בהתהפכות אוטובוס בכביש 89

חמישה הרוגים ומעל 50 פצועים בהתהפכות אוטובוס בתאונה קשה עם מעורבות מספר רכבים בכביש 89 סמוך לחורפיש.

בשעה 17:10 התקבל דיווח על אוטובוס הפוך בתאונת דרכים בין אוטובוס ילדים למונית ורכב פרטי בכביש 89 ביציאה מחורפיש. מדובר בתאונה בין אוטובוס שהסיע כ-40 נוסעים, מונית ורכב פרטי. חובשים ופראמדיקים של מד"א קובעו את מותם של 4 מנוסעי הרכב, בהם: אישה בת 35, נער כבן 15, נער בן 12 וילדה בת 5.


מותו של נהג האוטובוס שחולץ כשהוא מחוסר הכרה וסבל מפגיעה רב מערכתית קשה, נקבע במקום.

אמבולנסים ומסוקים של מד"א פינו לבתי החולים 48 פצועים, בהם 3 קשה במסוקים, מהם גבר כבן 30 לבי"ח רמב"ם ו-2 נערים כבני 13 ו-11 לבי"ח זיו, 2 בינוני לבי"ח זיו ולמרכז הרפואי לגליל בנהריה ו-43 קל, מהם 26 למרכז הרפואי לגליל בנהריה ו-17 לבי"ח זיו.

התפלגות לפי בתי חולים:

רמב"ם 1 קשה.

20 לבי"ח זיו – 2 קשה, 1 בינוני ו- 17 קל.


27 למרכז הרפואי לגליל בנהריה – 1 בינוני ו- 26 קל.

בזירה הוענק סיוע רפואי ראשוני ל-52 נפגעים. אמבולנס איחוד הצלה פינה למרכז הרפואי זיו בצפת שלושה נערים במצב בינוני ונפגע נוסף במצב קל.

חובשי איחוד הצלה (שמתנדבים לסייע גם בחדרי מיון – חובשי מלר"ד) הונחו לתגבר את חדרי המיון בבתי חולים זיו בצפת, במרכז הרפואי לגליל בנהריה, ובבית החולים רמב"ם בחיפה אליהם פונו הפצועים מהתאונה.

כוחות רפואה ומסוקי חיל האוויר עם לוחמי יחידת 669, הוקפצו לסיוע בחילוץ, פינוי וטיפול בפצועים והלכודים.

מסוקים בדרך לסיוע בתאונה הקשה בכביש 89, צילום מירושלים.

כביש 89 נחסם לתנועה משני הכיוונים בין סאסא לחורפיש. כוחות משטרה רבים בזירה מסייעים בחילוץ יחד עם כוללת כיבוי.

ההרוגים בתאונה: אשר בסון בן ה-76 מקריית ים.

בני משפחה ממעולת – אם מורן בן אלי וילדיה: דקל, ליאם ואנאל. אב המשפחה מורדם ומונשם במצב קשה בבית החולים רמב״ם.

אשר בסון ז"ל.

בוחני תנועה הגיעו לזירה והחלו בחקירת התאונה.

מחקירה ראשונית של התאונה עולה כי בתאונה היו מעורבים אוטובוס ושלושה כלי רכב פרטיים בינהם מונית. ככל הנראה מסיבה שעדיין אינה ברורה, נהג האוטובוס איבד שליטה, סטה מנתיבו, התנגש ברכב מסחרי מסוג מרצדס שהיה מחובר לעגלה ועליה באגר, מתנגש חזיתית במונית, ומתגלגל עליה.

בשלב זה בוחני תאונות דרכים נמצאים במקום אוספים ממצאים גובים עדויות והחקירה בעיצומה.

צילום: דוברות המשטרה.

פראמדיק מד"א קלוד עיסא סיפר: "מדובר בתאונת דרכים קשה מאוד. הגענו למקום בכוחות גדולים שכללו ניידות טיפול נמרץ, אמבולנסים, אופנועי חירום ומסוק מד"א. אוטובוס היה הפוך על צידו לרוחב הכביש והרכב המסחרי שנפגע קשות בחלקו האחורי היה בשול הכביש כש- 5 פצועים מחוסרי הכרה נלכדו בתוכו. תוך כדי פעולות החילוץ של נוסעי הרכב נאלצנו לקבוע את מותם של 4 מנוסעי הרכב, נהג הרכב נפצע באורח קשה ופונה תוך כדי טיפול רפואי לבית החולים במסוק. נהג האוטובוס חולץ כשהוא מחוסר הכרה עם פגיעה רב מערכתית קשה ולאחר בדיקות רפואיות נקבע מותו. 2 מנוסעי האוטובוס שנפגעו באורח קשה שכבו על הכביש כשהם סובלים מחבלות קשות בגופם ועשרות פצועים נוספים התהלכו בזירה. הענקנו להם טיפול רפואי בשטח, 2 הפצועים קשה פונו במסוק לבי"ח והפצועים קל פונו באמבולנסים וניידות טיפול נמרץ לבתי החולים בצפת ונהריה."

צילום: איחוד הצלה.

אושרי אליהו ראש סניף איחוד הצלה במעלות מסר: "בסיוע חובשים נוספים וצוות אמבולנס של איחוד הצלה הענקנו בזירה סיוע ל-52 נפגעים, במצב בינוני קשה וקל. כמו כן למרבה הצער נקבע מותם של נהג האוטובוס ושל ארבעה מנוסעי המונית, גברת כבת 35, נער כבן 15, נער בן 12 וילדה כבת 5".

דניאל מלכה סגן ראש סניף איחוד הצלה במעלות סיפר: "מדובר בתאונה עם מעורבות אוטובוס שהתהפך על צדו, מונית, ורכב מסחרי. צוותי חוסן – היחידה לעזרה ראשונה נפשית פעלו אף הם בזירה והעניקו סיוע למספר נפגעי חרדה מהאוטובוס שהתהפך ועוברי אורח שנתקלו בזירה הקשה".

צילום: דוברות מד"א.

מדובר באוטובוס שהסיע חניכים של בני עקיבא בחזרה לביתם ממסע סוכות. חניכים שנפגעו פונו לבתי החולים זיו בצפת והמרכז הרפואי לגליל בנהריה. ראשי התנועה נמצאים בשטח ובדרכם לבתי החולים.

דברי, טפסר משנה שחר צאירי, מפקד תחנת כיבוי גליל מרכז.

כוחות כיבוי מסיעיים בחילוץ הפצועים. צילום: דוברות כב"ה.

17 מהילדים בתאונה הקטלנית זה עתה מהישוב מבוא דותן שבצפון השומרון.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסיי דגן קיים שיחה עם צוות החירום של המועצה, אגף בטחון, האגף לשירותים חברתיים. צוות הצח"י בישוב מבוא דותן ויו"ר הישוב. צוותי האגף לשירותים חברתיים בדרכם לסייע למשפחות ולבתי החולים.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון: המועצה ערוכה לסייע למשפחות ולתת את המעטפת הנדרשת בכל הכוחות שלה".

צוות חירום של המועצה והיישוב נמצאים בקשר בקשר רציף עם כל הגורמים הרלוונטיים, מטפלים ומנהלים את האירוע, כל הילדים פונו וכל ההורים עודכנו.

נעמה דרשן אמא ל 3 ילדים שהיו על האוטובוס בכתות ו', ט' וילדה בכתה י"א מהישוב מבוא דותן שבצפון השומרון: "אנחנו לא יודעים בדיוק מה קרה, אנחנו יודעים שהאוטובוס התהפך. אני בדרכי לבית החולים, באו אמבולנסים לקחו ילדים לבית החולים צפת ונהריה. לא ידענו לאן פינו אותם בהתחלה. אני בדרך עם עוד אמא שגם לה היו ילדים על האוטובוס. שמעתי על התאונה מהשכנים. הילדים שלחו להם הודעות ממקום האירוע. וכך הבנו את מה שקרה."

נכון להבוקר (לפני התאונה בצפון) להלן נתוני הרלב"ד:

מתחילת השנה נהרגו 270 בני אדם בתאונות דרכים (כולל התאונה הנוכחית) מהם 92 נוסעי רכב פרטי.

בתקופה המקבילה בשנה שעברה נהרגו 233 בני אדם, מהם 80 נוסעי רכב פרטי.

2021: 0 הרוגים בקרב נוסעי אוטובוס, 2 הרוגים בקרב נוסעי מונית.

2020: 4 הרוגים בקרב נוסעי אוטובוס, 1 הרוגים בקרב נוסעי מונית.

2019: 7 הרוגים בקרב נוסעי אוטובוס, 4 הרוגים בקרב נוסעי מונית.

2018: 2 הרוגים בקרב נוסעי אוטובוס, 0 הרוגים בקרב נוסעי מוניות.

ברוך גולן מתנדב זק״א שמטפל בזירה: ״מדובר בזירה קשה ומזעזעת, כשהגענו למקום היתה המולה רבה, ראינו עשרות ילדים מתהלכים על הכביש סמוך לאטובוס שהתהפך על צידו לאחר התנגשות עם שני כלי רכב, מסחרי ופרטי.״

״הרכב פרטי היה מרוסק לגמרי מעוצמת ההתנגשות, מתוך הרכב חולצו 4 נפגעים מתוכם 3 ילדים שנלכדו ברכב כשהם סובלים מפציעות קשות וללא רוח חיים, גבר נוסף כבן 45 נלכד מתחת לאוטובוס וחולץ כשהוא ללא רוח חיים, פראמדיקים של מד״א קבעו את מותם של ה5 במקום, ופינו יחד עם מסוקי צה״ל כ35 נפגעים לבתי החולים. צוות מורחב של מתנדבי זק״א צפון פועל במקום יחד עם שוטרי המז״פ ובוחני התנועה של המשטרה בטיפול בכבוד המת בזירה הקשה.״

צפו בתיעוד המרגש – במהלך הופעה של ישי ריבו בבניני האומה שבירושלים, הקדיש הזמר פרק תהילים לרפואת הפצועים:

ראש הממשלה, נפתלי בנט, נחת כעת (19:00) מארה"ב ושוחח עם השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, ועם מזכ"ל תנועת בני עקיבא, יאיר שחל, בעקבות התאונה בגליל

ראש הממשלה מסר, כי "הלב נקרע לנוכח מראות התאונה הקשה בגליל העליון. אני מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב וחיבוק גדול למשפחות ההרוגים בשעתן הקשה. עם ישראל כולו מתפלל לרפואת הפצועים. אני מבקש מהציבור הישראלי להקפיד הקפדה יתרה על נסיעה זהירה בדרכים. שלא נדע עוד צער".

ארגון נהגי האוטובוסים מבית ההסתדרות הלאומית אמרו בתגובה: "מדובר באירוע נוראי אשר מזעזע את אמות הסיפים. אנו מבכים את פטירתו של נהג האוטובוס יחד עם עוד 4 הרוגים נוספים. ארגון נהגי האוטובוסים יעמיד ככל שיידרש, בוחני תאונות אשר יסיקו מסקנות כדי למנוע תאונות מחרידות כאלה בעתיד. ליבנו עם המשפחות השכולות וגם אנו מתפללים לרפואת הפצועים".

ראש האופוזיציה ויו״ר הליכוד בנימין נתניהו: "שמעתי בזעזוע על תאונת הדרכים הקטלנית בגליל העליון. לבי עם הנפגעים בתאונה. רעייתי ואני מחבקים את משפחותיהם ומתפללים לשלום הפצועים."

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי: "‏הלב נשבר נוכח המראות הקשים מתאונת הדרכים בגליל העליון, אני מתפלל לרפואת הפצועים ומחזק את כוחות ההצלה הפועלים במקום".

צילומים מרחפן בזירת התאונה הקשה בכביש 89 – קרדיט: אייל מרום איחוד הצלה סניף מעלות.


תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: