תגובות

‏לבקשת הממשלה ומשרד החוץ: בג"ץ אישר דחייה נוספת בפינוי חאן אל-אחמר

לבקשת הממשלה ומשרד החוץ – בג"ץ אישר הבוקר (רביעי) את בקשת המדינה לדחייה נוספת בפינוי המאחז הבדואי הלא חוקי חאן אל-אחמר בחצי שנה.

ההחלטה ניתנה בעתירה השישית שהגישה תנועת רגבים בדרישה לפינוי המתחם הבלתי חוקי, המהווה את מאחז הדגל של הרשות הפלסטינית במסגרת ההשתלטות על שטחי C.


ראש ההרכב השופט סולברג, מתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה, וכתב בהחלטה: "אין ספק, כי קרב היום שבו לא נוכל עוד להשלים עם אי-בירור העתירה, ונידרש להכרעה ברורה, לשבט או לחסד. גם אם בכוחם של ניסיונות לקדם מתווה כזה או אחר לדחות מעט את הקץ, לא ניתן למתוח את החבל עד בלי די. גם לניסיונות אלו קִצבה וקץ. מגיע שלב שבו הניסיון הופך לביזיון; עם הדבר הזה, אין ניתן להשלים. תפקידנו כשופטים הוא לברר את העתירות שלפנינו; זו מלאכתנו, זו חובתנו. איננו יכולים לשבת בחיבוק ידיים, באפס מעשה, אל מול גרירת רגליים. מגמתנו היא להשלים את הדיון בעתירה זו סמוך לאחר שתוגש הודעת העדכון, ותגובות בעקבותיה; אם לטוב אם למוטב".

השופט שטיין הצטרף לדברי השופט סולברג וכתב כי "עיקרון החוקיות, שאותו אנו מצווים ליישם ולהעצים, אינו מאפשר למדינה "לשבת על הגדר" במשך שנים ארוכות ולהביט ממנה על מבנים בלתי חוקיים מבלי להכריע באופן מחייב בין הסדרתם להריסתם".

השופט ג'ורג' הביע את הסתייגותו מהביקורת שמתחו חבריו השופטים וציין כי "אינני רואה בעיתוי זה מקום לכבול את שיקול דעתנו באשר להמשך הדיון בעתירה".

בתנועת רגבים המובילה את המאבק המשפטי והציבורי כנגד ההשתלטות הפלסטינית על שטחי יהודה ושומרון, אשר הגישה את העתירה, אומרים כי דחיינות "אחרי החגים" אינה פתרון אלא חלק מהבעיה.

"הביטוי "אחרי החגים" מסמל דחיינות אין סופית שמבקשת להתעלם מהמציאות ומהעובדות", אומר מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים. "כעת מנסה המדינה לדחות בפעם המי יודע כמה לדחות את התחייבותה לפינוי חאן אל אחמר ל"אחרי החגים" הבא בסביבות חג הפסח. הדחיינות לא תעלים את הדרישה הפשוטה: מדינת ישראל חייבת להיאבק בהשתלטות הפלסטינית על שטחי יהודה ושומרון. חאן אל אחמר היה ועודנו מקרה הבוחן לשאלת הרוחב האסטרטגית".


יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר בתגובה: "ממשלה עם תומכי טרור היא הבזיון הכי גדול שיש מאז קום המדינה. עכשיו בג"ץ הטיל על הממשלה את אות הבזיון באופן רשמי, אבל גם בג"ץ חוטא בבזיון כאשר בפעם הקודמת הציב תאריך יעד אחרון לפינוי, אולם התקפל והעניק הארכה נוספת, אפילו שלא ניתן להשלים עם זה, כדבריו. אם היה מדובר בפינוי יהודים לא הייתה ניתנת דחייה, אפילו לא לדקה. כמו בפינוי עמונה ויצהר. צביעות הבג"ץ מעוררת חלחלה".

יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ': "טוב שבג"ץ לא מקבל את ההכרעה בסוגיית חאן אל אחמר, זה לא תפקידו. כמו בקורונה, שם האחריות לכישלון הקולוסלי מונחת על כתפי הממשלה והעומד בראשה ולא על כתפי הדרג המקצועי, כך גם בסוגיית חאן אל אחמר, אחרי ההבטחות החוזרות ונשנות של בנט ושקד הבריחה מאחריות והכניעה ללחץ בינלאומי במחיר כבד של ויתור על הריבונות הישראלית היא שלהם ולא של בית המשפט. כישלון רודף כישלון."

יו"ר תנועת אם תרצו מתן פלג מסר בתגובה להחלטה: "ממי שקראו במשך שנים לפנות את חאן אל אחמר היה מצופה לעשות זאת מיד ולא להיתלות בטעויות קודמיהם. שוב מוכח כי בעיני שופטי בג"ץ בתיהם של יהודים חשובים פחות מבתיהם של פלסטינים. לצערנו גם ההנהגה הנוכחית ממשיכה את אוזלת היד והרפיסות מול השתלטות הרש"פ על שטחי סי".

ארגון "עד כאן" אמרו בתגובה: "בג"ץ נותן פעם נוספת פרס למפירי החוק ולרשות הפלסטינית. אי פינוי המאחז מאותת לרשות הפלסטינית מצד ממשלת ישראל ובג"ץ שהיא יכולה להמשיך להשתלט על שטחי C באין מפריע. חאן אל אחמר הוא לצערנו תמונת ראי עגומה של חוסר ההתמודדות של ישראל עם ההשתלטות החד צדדית של הרש"פ על יו"ש. הגיע הזמן שממשלת ישראל תעצור את הפארסה הזו. אחרי חאן אל אחמר, ישנם עוד מאות רבות של מקבצי בניה פלסטינים בלתי חוקיים שיש לטפל בהם".

החלטת בית המשפט.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: