תגובות

בעקבות כניסה לקבר יוסף: מחבלים יידו מטענים ובקתב"ים לעבר הכוחות בשכם – 2 לוחמים נפצעו קל

בשעה האחרונה התפתחו הפרות סדר אלימות באיזור שכם בעקבות עלייתם של כחמש מאות יהודים לקבר יוסף.

12 אוטובוסים מלאים במתפללים נכנסו לפני זמן קצר בליווי כוחות גדולים לקבר יוסף. הכוחות נתקלו במחסומים, צמיגים בוערים ובמפגינים שיידו מטענים, אבנים ובקבוקי תבערה לעברם.


פינוי חייל שנפצע קל.

כוחות הביטחון הגיבו בשימוש ברימוני הלם ובירי גז מדמיע לעבר המתפרעים שגילו התנגדות יוצאת דופן לעומת כניסות קודמות למתחם הקבר.

במהלך ירי שבוצע על ידי מחבלים בשכם, שני לוחמי צה״ל נפגעו קל מאוד, אחד מאבן והשני מרסיסים ברגלו.

תיעוד של מחבלים מיידים בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב צבאים סמוך לרחוב עמאן בשכם.


בעקבות התגברות העימותים, התפנו המתפללים ממתחם הקבר והמקום נסגר.

פינוי המתפללים מהקבר.

מדוברות המשטרה נמסר: "לוחמי משמר הגבול של משטרת ישראל וצה"ל אבטחו הלילה כ-500 מתפללים שהגיעו למתחם קבר יוסף בשכם.

במסגרת הפרות סדר של עשרות פורעים בוצע ירי חי והשלכת מטעני חבלה ואבנים לעבר הכוחות.

לוחמי משמר הגבול השיבו באש חיה לעבר המחבלים שסיכנו את חייהם, כמו כן בוצע שימוש באמצעים לפיזור הפגנות.

כתוצאה מהשלכת מטען נפצע לוחם מג"ב באורח קל ופונה לקבלת טיפול רפואי במרפאה הצבאית.

בנוסף לוחם מג"ב נוסף נפצע באורח קל מאבן שפגעה בפניו, הלוחם טופל במקום והמשיך בפעילות המבצעית.

כתוצאה מירי לעבר רכב ממוגן של מג"ב נגרם נזק בחלק הקדמי של הרכב.

כלל המתפללים יצאו ממתחם הקבר וההתפרעויות נגמרו.

לוחמי משמר הגבול וצה"ל ימישכו לפעול לביטחונם של הציבור בכל מרחב ובכל עת."


קרדיט צילום: דוברות המשטרה.

מהמועצה אזורית שומרון נמסר: "למעלה מ-800 איש נכנסו אמש (א'), ליל הושענא רבה, לתפילה מיוחדת בקבר יוסף בשכם. המתפללים נחרדו לגלות נזקים קשים למבנה הקבר, מעשרות בקבוקי תבערה שהושלכו למקום. בנוסף המתחם היה זרוע באבנים, פסולת בניין, זכוכיות, צבע ונוזלים שונים.

המתפללים מהארץ ומחו"ל, התפללו במקום, קראו במקום תהילים ואף בנו במקום סוכה. בנוסף, במקום נכתבו אותיות בספר תורה חדש, לאחדות עם ישראל. האותיות שנכתבו הם מברכת יוסף הצדיק, בפרשת וזאת הברכה, הפרשה אותה יקראו מחר בכל בתי הכנסת בארץ ובעולם בחג שמחת תורה.

הכניסה אורגנה ביד מוא"ז שומרון, ובסיוע מנהלת המקומות הקדושים שע"י המועצה. לפני הכניסה פורעים ערבים השליכו אבנים על חיילי צה"ל ולוחמי מג"ב. חטיבת שומרון בפיקודו של מח"ט שומרון אל"מ רועי צוייג הגיבו כראוי ומנעו כמעט לחלוטין פגיעה באוטובוסים. במהלך הכניסה נורו יריות לעבר כוח צה"ל וחייל צה"ל נפצע קל מאד מרסיס, הכניסה התקיימה כסדרה."

ראש המועצה יוסי דגן חיזק את חיילי צה"ל והודה לחטמ"ר שומרון, למח"ט שומרון רועי צוייג ולקצין הגמ"ר סרן עזריאל פרלמן "אנחנו מחזקים את חיילי צה"ל ואת כל כוחות הביטחון וחטיבת שומרון. החייל שנפצע כאן מירי, והירי שהיה כאן על החיילים זו ההוכחה למה צה"ל צריך להיות כאן בקבר יוסף בצורה מלאה. ממשלת ישראל חייבת להחזיר כאן את השליטה לקבר יוסף, כדי שיהודים שמגיעים לכאן לא יותקפו כי הם באו להתפלל. צריך שיהיה כאן מקום ככל המקומות הקדושים, ובוודאי קבר יוסף שהוא אחד משלושת המקומות הקדושים שלנו, אנחנו לא צריכים להגיע לכאן ולהיות מותקפים ע"י הברברים של הרשות הפלסטינית", אמר דגן במקום.

דגן קרא לשוב לנוכחות קבועה במתחם הקבר "עשרים ואחת שנה בדיוק לאחר הנטישה המבישה מכאן מקבר יוסף, אנחנו מקבלים המחשה מה קורה שצה"ל לא נוכח בקבר ושמדינת ישראל לא שולטת בצורה מלאה. רואים את הנזקים של הברברים של הרש"פ, רואים את הנזקים של בקבוקי התבערה, האבנים, הפסולת שנזרקה, ואת הניסיון לפגוע במקום הקדוש הזה. בדיוק 21 שנה לאחר הנטישה ובדיוק ובדיוק הלילה ליל הושענא רבה 21 שנה לאחר ההפקרה של הרב בנימין הרלינג שהופקר כאן בהר עיבל, ובדיוק כמו שלוחם מג"ב מחדת יוסף הופקר כאן כמה שבועות לפני, אנחנו מקבלים המחשה למה צה"ל חייב לחזור לכאן.

עם ישראל מצפה ממשלת ישראל להורות לצה"ל לשוב לכאן ולהחזיר את ישיבת עוד יוסף חי למקום. זה לא יחזיר את הרב הרלינג ואת מדחת יוסף, אבל זה ימנע את החילול הברברי של קבר יוסף, יש לנו אחריות להתפלל כאן, יש לנו אחריות על המקום הקדוש הזה לשמור עליו. כל זמן שמדינת ישראל לא חוזרת לכאן זו שערוריה. ועד אז, נמשיך לבוא לכאן ולהתפלל כאן. אנחנו לא ננוח ולא נשקוט עד שדגל ישראל יונף כאן, שצה"ל יהיה כאן בצורה מלאה, וישיבת עוד יוסף חי תחזור ללמוד כאן במקום הקדוש הזה", אומר דגן.

ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן סמוך לחומת הקבר שהוכתמה ונפגעה ע"י פורעים. קרדיט: ערן שוורץ.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: