תגובות

חודשה האכיפה הפלילית למאומתים שהפרו בידוד – צעדים קשים נגד חולים שיכנסו במרמה מאומן

הפרקליטות הודיעה על חידוש האכיפה הפלילית ביחס לחולי קורונה מאומתים שהפרו את חובת הבידוד, ובכך עברו לכאורה עבירה של מעשה העלול להפיץ מחלה (סעיף 218 לחוק העונשין).

ההנחיה, אשר הועברה למשטרת ישראל מפרקליט המדינה, על דעת היועץ המשפטי לממשלה, ניתנה בעקבות חוות דעת מקצועיות של משרד הבריאות בקשר להתפרצות גל התחלואה הנוסף.


יצוין, כי בעבר על הרוב המוחלט של החולים מפרי הבידוד הוטל קנס מינהלי, ובמקרים הבודדים בהם הוגשו כתבי אישום, הועלו טענות שונות על אכיפה בררנית.

כעת השינוי במצב התחלואה במדינת ישראל הביא לכך שלעמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות, למרות מבצע החיסונים יש הצדקה להגדיר את הקורונה כ"מחלה שיש בה סכנת נפשות", בהתאם לדרישת החוק, ומשכך הפרקליטות מודיעה על חידוש האכיפה הפלילית נגד חולים שמפרים בידוד.

עם היוודע כניסתם של עשרות חולי קורונה במרמה מאומן לישראל, כינס הערב (ה׳), 04 בספטמבר 2021, ג׳ בתשרי תשפ"ב, ראש הממשלה, נפתלי בנט, דיון בנושא.

להלן הנחיות ראש הממשלה:

הנחיות אלו תקפות לגבי כל מקרה של כניסת חולה מאומת במרמה לישראל.


● כלל המאומתים שנכנסו ארצה במרמה יזומנו לחקירה ע"י משטרת ישראל.

● נגד פורעי החוק ייפתח הליך פלילי מלא, במסגרתו ייבחנו כלל האישומים הרלוונטיים, ובהם: מרמה, זיוף והפצת מחלה במזיד.

● כל חולה מאומת ששב ארצה במרמה ונחת בנתב"ג, יפונה לביתו ברכב ייעודי או ע"י אמבולנס, זאת במטרה לשמור על בריאות הציבור. החולה יחויב בתשלום בגין נסיעה זו.

● כל אחד מהמאומתים יידרש בבידוד שאורכו 10 ימים, אשר ייאכף ע"י משטרת ישראל. אדם שאין באפשרותו לקיים בידוד ביתי והצהיר על כך – יישלח למלונית קורונה ל-10 ימי בידוד לפחות.

● אדם שיפר את חובת הבידוד הביתי, תיבחן הכנסתו למעצר.

● במקביל לצעדים אלו, נבחנת החלתה של תקנה ייעודית, במסגרתה ייכנסו החולים מאומן ל-14 ימי בידוד במלוניות קורונה.

מחשכת ראש הנמשלה נמסר כי "ממשלת ישראל רואה בחומרה רבה כניסת חולים ארצה במרמה באמצעות זיוף מסמכים והפצת מחלה במזיד, המהווים אקט חסר אחריות של פגיעה בשלום הציבור, ותמשיך לפעול ביד קשה כנגד מפרי החוק."

(צילום ארכיון, קרדיט צילום: דוברות המשטרה)


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: