תגובות

מצוד אחרי 6 מחבלים מכלא גלבוע בצפון שברחו באמצעות מנהרה | תיעוד

שישה מחבלים, אסירים ביטחוניים, ברחו הלילה מכלא גלבוע בצפון – באמצעות מנהרה שחפרו. שלושה מהם מוגדרים כסיכון גבוה לבריחה. מסוקים ורחפנים של המשטרה מחפשים כעת אחריהם.

חקלאים שהבחינו הבוקר בחשודים בשדות, חשבו שהאסירים גנבים ודיווחו למשטרה. בשל הזמן הרב שחלף מהבריחה בחצות עד הבוקר, יש חשש כי הצליחו להגיע לגנין.


פתח המנהרה.

אחד המחבלים הנמלטים הוא: מוחמד עבד אלרחמן אלזבידי, מחבל פלסטיני, מפקד גדודי חללי אל-אקצא של הפת"ח בג'נין, שנחשד ברצח ישראלים ובביצוע פעולות טרור, ואחראי, בין השאר, גם לפיגוע בסניף הליכוד בבית שאן, בנובמבר 2002, בו נרצחו 6 אנשים, אך הוא לא נשפט על מעשי הרצח. נבדק האם זכריה זביידי הוא המח מאחורי הבריחה.

מדוברות שב"ס נמסר כי על פי מידע ראשוני שהתקבל במשטרת ישראל בשעה 3 לפנות בוקר לערך דיווחו אזרחים על זיהוי דמויות חשודות בסמוך לבית הסוהר גלבוע.


עם קבלת הדיווח הראשוני, הוקפצו כוחות מיוחדים של שב"ס בתגבור יחידות מצדה ויחידות משטרה גדולים יחד עם לוחמי משמר הגבול, צה"ל וגששים פתחו בחיפושים בשיתוף שירות הבטחון הכללי.

קציני הביטחון בישובי הסביבה עודכנו בבריחה ומחסומים הוצבו בדרכים והופעלו אמצעים מיוחדים.

חפ"ק אחוד הוקם במקום וכוחות משטרה נפרסו בישובי הסביבה.

משחזור ראשוני שנערך. האירוע החל בסמוך לשעה אחת וחצי לערך, כאשר 6 האסירים נמלטו באמצעות פתח שהתגלה בתאם ויצאו לכיוון האזור הדרומי של בית הסוהר גלבוע.

האסירים:
-מונדאל אינפיעאת (גא"פ, עצור בטחוני)-
-האחים
מחמד עארידה(גא"פ)
מוחמד עארידה(גא"פ)
-יעקוב קדארי (גא"פ)
-איהם כמאמגי (גא"פ)
-זכריה זבידי (פת"ח)

בהערכת מצב שנערכה הבוקר בשב"ס הוחלט להיערך לפיזור יתר האסירים הבטחוניים שנמצאים באגף.

קרדיט צילומים: דוברות שב"ס.

מדוברות המשטרה (צפון) נמסר: "בעקבות דיווח שהתקבל מהשב"ס על בריחת 6 אסירים ביטחוניים מכלא גלבוע, כוחות משטרה גדולים יחד עם לוחמי משמר הגבול וצבא פתחו בחיפושים בשיתוף השב"כ. קציני הביטחון בישובי הסביבה עודכנו בבריחה ומחסומים הוצבו בדרכים. חפ"ק אחוד הוקם במקום וכוחות משטרה נפרסו בישובי הסביבה. כוחות משטרה מיוחדים, כלבנים ואמצעים אווירים משטרתיים לוקחים חלק בחיפושים ובהבטחת בטחון התושבים."

דברי מפקד מרחב עמקים תת ניצב שמעון בן שבו.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, שוחח הבוקר (ב'), 06 בספטמבר 2021, כ"ט באלול תשפ"א, עם השר לביטחון הפנים, עמר בר לב, בעקבות בריחת האסירים הביטחוניים.

רה"מ הדגיש, כי מדובר באירוע חמור המחייב מאמץ כלל מערכתי של כוחות הביטחון.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "ראש הממשלה מקבל עדכונים שוטפים אודות מאמצי החיפוש אחר המחבלים, ויקיים התייעצויות בהמשך בהתאם לצורך."

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב: ״לפנות בוקר עודכנתי על הבריחה מכלא ״גלבוע״. האירוע מתוחקר בשעה זו על ידי נציבת שירות בתי הסוהר, רב-גונדר קטי פרי, שנמצאת בנקודת הבריחה. מחוז צפון במשטרת ישראל הקים חפ״ק סמוך לזירה ומפקד על המרדף והסריקות בסיוע צה״ל והשב״כ״.

שר הביטחון בני גנץ קיים הבוקר חיתוך מצב עם ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש אמ"ץ אלוף עודד בסיוק ומפקד פקמ"ז אלוף יהודה פוקס.

שר הביטחון התעדכן במאמצים המודיעיניים והמבצעיים, והנחה על תגבור הכוחות במעברי הגבול והתפר, תוך מוכנות מבצעית לביצוע כל הפעולות הנדרשות לתפיסת המחבלים בשיתוף פעולה מלא עם שירות הביטחון הכללי וכלל גופי הביטחון.

מלשכת שר הביטחון נמסר כי בהמשך היום תתקיים הערכת מצב נוספת.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר בתגובה: "תנאי הכליאה המשופרים למחבלים והכניעה לדרישותיהם מחשש להסלמה, מנוצל על ידם לבריחה. השר לבטחון פנים עמר בר לב צריך להסיק מסקנות מהמחדל שקרה ולהתפטר".

ח"כ בן גביר הוסיף: "טוב מאוחר מאף פעם, תנאי הכליאה של המחבלים צריכים להיות נוקשים וכעת הזמן להחמיר בתנאי הכליאה, ליישם זאת לאלתר ולמנוע בזיון כמו שקרה פעם נוספת, או יותר פשוט לתמוך בחוק עונש מוות למחבלים שהצעתי ואז בטוח לא יברחו".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: