לקראת פתיחת שנת הלימודים: ראש הממשלה ‏בנט בהצהרה לתקשורת | צפו

ראש הממשלה נפתלי בנט קיים מסיבת עיתונאים, במשרד ראש הממשלה בירושלים.

ראש הממשלה, נפתלי בנט: ״אני אומר באופן ברור: אם אזרחי ישראל ימשיכו להתחסן בהיקפים גדולים – נוכל להתגבר על הדלתא. זה בהישג יד״.


עוד אמר ראש הממשלה בנט: ״הסגר הוא קו ההגנה האחרון, רק כאשר כל האפשרויות האחרות מוצו״.

במפלגת הליכוד אמרו בתגובה: "בנט סירב להיענות לקריאתו של נתניהו, התעכב 6 שבועות ובזבז זמן יקר בהבאת החיסון השלישי שנתניהו הזמין מראש לישראל. נתניהו אמר שלא צריך לחכות לארה״ב וקרא להביא את החיסון השלישי כשהיו חולים בודדים ובנט נזכר להביא את החיסון כשהיו כבר כ-2200 חולים. העיכוב והכישלון של בנט עלה במאות חיי אדם ובעשרות אלפי חולים. בנט – אפס בקורונה, אפס במנהיגות."

דברי ראש הממשלה, נפתלי בנט, הערב במסיבת העיתונאים:

"ערב טוב. ממשלת ישראל החדשה מציינת חודשיים לקיומה, וכבר הביאה הישגים חשובים, ובראשם: העברנו תקציב מדינה ושמנו סוף לשלוש שנות כאוס בלי תקציב. בתקציב חיזקנו את צה"ל באופן דרמטי כדי להבטיח את עליונות חיילינו מול אתגרי הביטחון בחזיתות השונות, השקענו מיליארדים בשיקום מערכת הבריאות שהוזנחה יותר מדי שנים והורעבה, והבאנו רפורמות נועזות להגברת התחרות בכלכלה ולהורדת המחירים הגבוהים בישראל, במוצרים כמו עגלות תינוקות, צעצועים, לצד רפורמת הכשרות שתוריד גם את מחירי המזון.

לצד אלה, אנחנו מתמודדים עם גל עולמי חדש של זן הדלתא של נגיף הקורונה, שצבע כבר את מרבית מדינות העולם באדום – מארה"ב, דרך סין ועד אירופה. ממשלות בכל רחבי העולם מתרוצצות כרגע כדי למצוא איך להתמודד עם המוטציה שיצרה מצב חדש.


אנחנו החלוצים העולמיים בחיסונים השלישיים. לפני שעה קלה, ארצות הברית הודיעה שלקראת סוף ספטמבר היא תעמיד לרשות אזרחיה את החיסונים המשלימים, השלישיים, וכך עוד מדינות יבואו בעקבותיה.

ההחלטה לא היתה פשוטה עבורנו, אבל ידענו את הדרך הנכונה להילחם בקורונה – אזרחי ישראל נהנים מחיסון שלישי כבר מסוף חודש יולי. ברגע הזה, אנחנו עדיין היחידים בכל העולם שמעניקים חיסון שלישי.

אני אומר כאן באופן ברור: אם אזרחי ישראל ימשיכו להתחסן בהיקפים גדולים – נוכל להתגבר על הדלתא. זה בהישג יד.

לפני כחמישה חודשים, בחודש מרץ, זן הדלתא נכנס לראשונה לישראל, ביתר שאת באפריל – מאי, והחל להתבסס כאן. מה שמייחד את הדלתא, הוא שזה זן שמתרבה הרבה יותר מהר. ולכן כשמוצאים מאומת, יש בגופו בערך פי 1,000 עומס נגיפי, פי 1,000 נגיפים קטנטנים בגוף. ואז, כשמסתובבים, הם פולטים הרבה יותר נגיפים קטנים ולכן זה מדבק כל כך. זה פשוט מדבק.

ממשלת ישראל פועלת על פי אסטרטגיה ברורה ותוכנית סדורה שאציג בדקות הקרובות. חשוב לי לשתף אתכם, אזרחי ישראל, בתכנית שלנו איך להביא את אזרחי ישראל לחוף מבטחים, בתוך הצונאמי העולמי הזה.

מטרת התכנית שלנו פשוטה: לשמור על הבריאות שלכם ולשמור על הפרנסה שלכם. אלא שני היעדים, לא יעד אחד. לא כל העולם הוא רק בפריזמה של קורונה: יש פרנסה, יש כלכלה, יש עתיד למדינה. בעיניי, גם פרנסה וכלכלה הן חיי אדם. אנחנו נעשה הכל כדי שתוכלו לפרנס את משפחותיכם בכבוד. כדי שהמסעדן לא יפשוט רגל, כדי שבעלת מכון הכושר לא תיכנס לחובות עד סוף ימיה, כדי שילדיכם לא ייאלצו לדהות 200 ימים מול הזום כמו שהיה בשנה שעברה.

סגר הוא הצעד הכי פשוט עבור הממשלה, הרבה אנשים אומרים: "תלחץ על כפתור הסגר". הכל מוכן אגב, התקנה עוברת, הפיצויים עוברים, והכל מסודר. חוץ מדבר אחד – שאנחנו הורסים בזה את עתיד המדינה. לכן, אנחנו בחרנו בדרך הקשה: לבצע עשרות רבות של פעולות, כדי שאולי יאפשרו לנו להימנע מהצורך בסגר.

הסגר הוא קו ההגנה האחרון, רק כאשר כל האפשרויות האחרות מוצו. הסגרים בשנה שעברה עלו לנו 200 מיליארד שקלים שהתאדו. הם לא תרמו לחיזוק מדינת ישראל, לא לביטחון, לא לכלכלה וילדינו יצטרכו להחזיר את החוב הזה. כל משפחה במדינת ישראל נכנסה לחוב של 105,000 ש״ח. אלו חיי אדם.

אם נמשיך כך – לא יהיה כסף לממן נמר שייכנס במקום נגמ"ש מיושן לעזה, לא יהיה כסף לשכפ"צים, לטילי כיפת ברזל, לניתוח מציל חיים של ילדה חולת סרטן – כי בזבזנו את הכל על סגרים. סגר הוא פתרון קל להפעלה – אבל עם תוצאה מאד קשה לעתיד אזרחי ישראל.

לכן אנחנו, בממשלת ישראל, דאגנו להעניק לכל אזרח בגיל המתאים חיסון, וחיסון שלישי, כי מדינה מחוסנת היא חלופה לסגר הרסני.

אני רוצה לפוגג פה את חדשות ה"פייק", וזה אולי הדבר הכי חשוב. החיסונים עובדים בצורה בלתי רגילה, הם גם בטוחים אבל הם בעיקר עובדים. מי שמתחסן, כפי שנדרש, מהר – מגן על עצמו בצורה מעולה, ויחד עם המסיכה, מגן על עצמו בצורה כמעט הרמטית.

בשבוע האחרון, מתוך 105 נפטרים – 103 מהם לא השלימו את כל מנות החיסונים הנדרשות. זה כבר לא מקום לשתי דעות, זה עולם שאני לא מכיל את הדעות השונות. יש פה מדע, והעובדות הן שהחיסונים מצילי חיים.

זה לא דבר בלתי רגיל. בהרבה מאוד חיסונים צריך לחדש מעת לעת.

הדבר שאני רוצה שתבינו, כי שואלים: "התחסנתי, אז איך נדבקתי?" – זה נכון. כשאתה מתחסן, הגוף מוגן. מה שאנחנו רואים זה שמחודש לחודש יש דעיכה מסוימת במטען ההגנה על הגוף, בערך של 3%. לכן, לאחר כחצי שנה אתה הרבה פחות מוגן.

אנחנו עכשיו יודעים, שהחיסון השלישי לא רק שמגן עלינו חזרה למקום שהיינו, אלא הוא ככל הנראה מעניק לנו הגנה יותר טוב מאשר הייתה בסוף החיסון השני.

כבר מעל מיליון ישראלים התחסנו בחיסון השלישי. זו הצלחה גדולה מאוד, מול הרבה ספקנות, אבל הרבה עוד לא עשו את זה. אני קורא למי שעוד לא השלים את החיסון השלישי – לגשת מיד. הם בסכנת חיים מיידית, אין לי ביטוי אחר. מי שחולה קורונה פולט מלא נגיפים קטנטנים, וזה יותר מסוכן בגלל קצב ההתרבות.

אני אסיים בתוכנית הפעולה הממשלתית, מאוד בקצרה, כדי שתבינו מה הרעיון המסדר של כל עשרות הפעולות שאנחנו עושים:

הדבר הראשון – הגדלנו את רף הספיקה של בתי החולים. אנחנו מגייסים יותר רופאים, עוד אחיות, עוד מיטות. קודם כל, זה טוב לעתיד מדינת ישראל, זה לא כסף "ששרפנו" – הרופאים האלה ימשיכו לטפל גם אחרי הקורונה. כרגע זה קונה לנו זמן יקר – עוד 10 ימים, עוד 15 ימים, כדי לתת מספיק זמן לחיסונים להיכנס למלוא הפעולה.

הדבר השני – אנחנו עושים עשרות פעולות כדי לנסות למעוך את גרף ההדבקה:

-החזרנו את חובת המסיכות, שבוטלה לפני כניסת ממשלתנו.

-הגברנו בצורה דרמטית את האכיפה.

-הגדרנו "תו ירוק " חובה בבתי החולים.

-פתחנו מחדש את "מגן אבות", שנסגר לפני מספר חודשים, כדי להגן על האוכלוסייה הפגיעה.

-סגרנו את הפרצה בנתב"ג, שאפשרה ל'דלתא' להיכנס מלכתחילה. היום 100% מהנוחתים בישראל נבדקים. זה לא היה.

– הגדלנו דרמטית את מספר הבדיקות היומיות, ואנחנו עוד נגדיל. אני שואף לפחות לרבע מיליון בדיקות ביום. לא רק PCR אלא בדיקות מהירות, כי זו דרך שהיא לא "פטיש" אלא המון פינצטות שמזהות.

הנקודה האחרונה – יש רכיב אחד קריטי מעל הכל להצלחה, וזה אתם, הציבור. זו לא רק עבודה של הממשלה, זו עבודה משותפת של הממשלה שמעניקה כלים, עם הציבור שצריך להשתמש בכלים.

אין תחליף לאחריות אישית. אני לא חושב שהמדינה היא בייביסיטר, המדינה נותנת כלים, אבל למען השם – צריך לקחת את הכלים. אנחנו מעמידים חיסון שלישי, אז. כן, צריך לעלות על אוטו, לנסוע ולהתחסן.

אל תחכו שמישהו ייקח אתכם, תצאו להתחסן. תעטו מסכות. שני אנשים שעוטים מסכות – מורידים את ההידבקות ב-98%. זה הכלי הכי אפקטיבי. זה הכל. חיסונים ומסכות.

אם נעשה את זה – חיסונים, מסכות והתנהגות אחראית, לא להתקהל אם לא צריך, אנחנו נוכל להתגבר.

הימים הקרובים לא הולכים להיות קלים. אנחנו צפויים לעלייה במספר המאומתים, אפילו עלייה משמעותית כי אנחנו עושים הרבה יותר בדיקות, עלייה בחולים קשים, גם עלייה בתמותה.

הבריאות והפרנסה של כל אזרח, חשובים לי מאוד. הממשלה הזו עובדת ביחד, בצורה של פרגון הדדי. שרי הממשלה, שר הבריאות, שרת החינוך, שר האוצר, שר הביטחון – כולם מעורבים. עושים עבודה מקצועית מאוד, יומם ולילה. בהחלטות ענייניות שאין בהן פוליטיקה. עושים את מה שנכון.

אני מבטיח בשם שרי הממשלה, להפוך כל אבן כדי שאזרחי ישראל יהיו בריאים, כדי שמדינת ישראל תמשיך להישאר פתוחה ככל האפשר, וכדי לשמור על הכלכלה ועל הפרנסה שלנו. ביחד אנחנו ננצח".

צילום: קובי גדעון/ לע"מ.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: