יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס התגלו בנחל עדשים ובנחל בענא

כבכל עונה, המשרד להגנת הסביבה מנטר ולוכד יתושים. היתושים הבוגרים מזוהים ונבדקים במעבדות של משרד הבריאות. בלכידות שבוצעו בסוף חודש יולי בנחל עדשים ליד הישוב תל עדשים ובנחל בענא ליד הישוב זלפה נמצאו יתושים נגועים בנגיף.

מחוזות צפון וחיפה במשרד להגנת הסביבה התריעו בפני המועצות האזוריות עמק יזרעאל ומעלה עירון על מציאת היתושים הנגועים, והורו על הגברת הניטורים באזור הנגוע ובמידת הצורך על ביצוע פעולות מניעה והדברה באופן מיידי.


קדחת מערב הנילוס היא מחלה זואונוטית, שמקורה בבעלי חיים ומועברת גם לאדם. היא נגרמת על-ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. תקופת הדגירה של מחלת קדחת מערב הנילוס (התקופה שחולפת מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה) נמשכת כ-7 עד 14 ימים. במרבית המקרים מדובר במחלה קלה, דמוית שפעת אשר חולפת מאליה. סימני המחלה: חום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעיתים בחילות ושלשולים.

ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה: "יתושים עלולים להעביר לאדם את מחלת קדחת מערב הנילוס. על הרשויות המקומיות מוטלת האחריות לטיפול במפגעי היתושים וחשוב כי הציבור יידע אותן על קיום מפגעי מים עומדים ופריצות ביוב. כמו-כן, חשוב שהציבור יגלה ערנות וינקוט בכל האמצעים למניעת עקיצות ומפגעי יתושים. אירועים כאלו יעלו בשכיחותם בשנים הקרובות עם החרפת שינוי האקלים ואנו קוראים לרשויות לטפל בדחיפות במקומות שבהם מתגלים מפגעים ואף להיערך".

במשרד להגנת הסביבה מדגישים, כי על הרשויות המקומיות מוטלת האחריות לטיפול במפגעי היתושים וחשוב ליידע אותן על קיום מפגעי מים עומדים ופריצות ביוב. בנוסף, כדאי לדעת כי ניתן באמצעים פשוטים יחסית לפעול להפחתת כמות היתושים כגון ייבוש מקורות מים בחצרות, בגגות ובמקלטים. כמו-כן מומלץ להתגונן מעקיצות יתושים על-ידי התקנת רשתות בחלונות הבית ומריחת תכשירים דוחי יתושים במידת הצורך.

זכרו! מניעת מפגעי היתושים והתגוננות בפני עקיצות הן אבני היסוד למניעה יעילה של תחלואה.

(בתמונה: נחל עדשים, גשר הרכבת. צילום: איתי לחמי, רט"ג)אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: