הידעתם? המדינה מגישה מאות כתבי אישום על מקרים קטנים ולעיתים הזויים כנגד אזרחים

ביוזמת ח"כ ד"ר שלמה קרעי מהליכוד וחברי הכנסת שהצטרפו:

גלית דיסטל אטבריאן – הליכוד.


אמילי חיה מואטי – העבודה.

אוריאל בוסו – ש"ס.

אופיר סופר – הציונות הדתית.

אורית סטרוק – הציונות הדתית.

ניר אורבך – ימינה.


פטין מולא – הליכוד.

איתמר בן גביר – הציונות הדתית.

יעל רון בן משה – כחול לבן.

לבקשה לקיים דיון בוועדה המיועדת לבטחון הפנים בנושא הגשת מאות כתבי אישום בשנה נגד אזרחים, על מקרים פעוטים שראויים לטיפול בדרך אחרת:

למשל: במקום לטפל יחד עם הרווחה באם שגנבה מטרנה מהסופר כדי להאכיל את ילדתה, המדינה הגישה נגדה כתב אישום ורק אחרי שנתיים! התיק נסגר. במקרה אחר, המשטרה הגישה כתב אישום פלילי נגד בן 70 תושב הדרום, רק בגלל שבטעות קדח חור בקיר של שכנו, וכבר 5 שנים שמשפטו מתנהל באפיק הפלילי במקום האזרחי. דוגמא נוספת היא, שבמהלך חופשה במלון באילת, השליך אדם חפץ על אחד הקירות בחדר ועשה חור קטן. במשטרה בחרו להגיש כתב אישום בשל כך, וכבר שנתיים מנהלים נגדו משפט.

מבלי להקל ראש בחשיבות ההרתעה גם במקרים "פשוטים" כאלו, שהרי "אלמלא מוראה איש את רעהו חיים בלעו", בהחלט יש מקום לשקול לטפל במקרים מסוג זה באפיקים שאינם פלילייים. נראה כי המשטרה משתמשת בכלי הפלילי כברירת מחדל, פטיש 5 קילו גם למסמר קטנטן.

מכתבם של חברי הכנסת שנשלח ליו"ר המיועדת של הוועדה לבטחון פנים, מירב בן ארי.

יחד עם חברי כנסת נוספים, פניתי לוועדה לבט"פ בבקשה לדון בכך בהקדם על מנת שהמשטרה והפרקליטות יתעדפו היטב את המקרים בהם הם מגישים כתבי אישום, יפנו לאפיקים אזרחיים במקום פליליים במידת האפשר, יוציאו את המעורבים מהמעגל הפלילי וימנעו בזבוז כסף ציבורי וזמן שיפוטי יקר ערך.

(צילום חברי הכנסת, קרדיט: דוברות הכנסת, דני שם טוב)


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: