הפנינג ענק בתל אביב למען הכרה ושמירה על הים התיכון

ביום שישי, ה 30.7, תקיים עיריית תל- אביב בשיתוף קואליציית הים התיכון והמשרד להגנת הסביבה, אירוע מיוחד "מגלים את הים" שמטרתו הכרת החשיבות וההשפעה של הים על חיינו; הכרת המינים בים התיכון; העלאת המודעות בנוגע לסכנות האורבות לים – כמו פסולת, שפכים ושמנים, דייג יתר, קידוחים, התחממות אקלים – והשפעה על מקבלי ההחלטות למען הקמת שמורות טבע ימיות.

האירוע יתקיים במסגרת "שבוע הים והסביבה החופית" של עיריית תל אביב בשיתוף ארגוני קואליציית אנשי הים התיכון: אקואושן, צלול, החברה להגנת הטבע, דלפיס והמשרד להגנת הסביבה.

במסגרת האירוע, יפעלו בין השעות 15:00-20:00, בפארק צ'רלס קלור בתל אביב, מתחמים שונים בנושאי הים שיציעו פעילויות למשפחות, תחרויות, סדנאות לגוף ולנפש בהנחיית מדריכים מובילים בתחום כמו נירה רבינוביץ', שלמה דהרמה ועוד, הרצאות, מיצגים ועוד (לו"ז מפורט בהמשך).

בין היתר, עמותת אקואושן יוזמת ומובילה את השקת תחרות "שגריר הים התיכון", שתימשך עד סוף אוקטובר ובה הקהל הרחב יצטרך לבחור מין אחד מתוך 7 מיני בע"ח ימיים המועמדים להיות נציג.ת הים התיכון בוועידת האקלים הבינלאומית שעתידה להתקיים בנובמבר 2021 בסקוטלנד. המסר של התחרות: "בלי בעלי חיים בים – אין לנו, בני האדם חיים"!

בנוסף, באירוע יושם דגש רב על נושא הפסקת זיהום הים והחוף ע"י פלסטיק חד פעמי ויושק קמפיין "חד פעמי לא בים שלי" של המשרד להגנת הסביבה בשיתוף עמותת אקואושן. מסר הקמפיין: הציבור מתבקש לעבור לשימוש בכלים רב פעמיים (כגון: בקבוקים, כוסות, קשים, שקיות) – כדי להבטיח ים נקי מפלסטיק להבטחת בריאות בע"ח, האדם והמערכת האקולוגית כולה. מהלך זה משתלב עם פעילות הרשויות המקומיות, כולל עיריית ת"א, לחוקק וליישם חוק עזר עירוני לאיסור השימוש בפלסטיק חד פעמי בחופים.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: ""בחודשי הקיץ כולנו נמצאים בחופי ישראל, נהנים מהים ומהחופים היפים שלנו. חשוב שכולנו נקפיד לשמור ולהגן על חופי הארץ, להימנע משימוש בפלסטיק חד-פעמי מזהם, ולא להשאיר פסולת מאחורינו אחרי הביקור בחוף. בנוסף לתוכנית להפחתת שימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים שאנו מקדמים יחד עם האוצר, המשרד ימשיך לשמור ולהגן על החופים והסביבה הימית בתקצוב, באכיפה ובפיקוח, כדי שהים יישאר נקי".

לדברי מיכל וימר לוריא, מנהלת המחלקה החופית של אקואושן: "מטרת הקמפיין היא לעלות את המוּדעות, כי הים אינו “מדבר כחול” וכל פסולת, שפכים, דלקים או מקור זיהום אחר, יפגעו אנושות בבעלי החיים הימיים ולבסוף בנו. עמותת אקואושן היא עמותה המקדמת את שמירת הסביבה הימית והחופית ומפעילה בישראל את התוכנית הבינלאומית "הדגל הכחול" (כל חופי תל אביב בעלי תו הדגל הכחול לשנת 2021).
המסר של אקואושן ושל כלל אנשי הים התיכון הוא “בלי בעלי חיים בים – אין לנו, בני האדם חיים".

אנשי הים התיכון היא קואליציה של ארגונים סביבתיים (בארגון אנו עושים שינוי) הפועלים במשותף למען הקמת שמורות ימיות. לאחרונה הוכרזו שתי שמורות ימיות חדשות: באכזיב ובחיפה, והקהילות פועלות להכרזתן של שמורות נוספות.

לו"ז ופירוט היום

מתחם: גוף נפש ים ( 15:00 – 20:00)

15:00-15:05 חמש דקות על : למה הים חשוב?

15:05- 16:00 -צ'י קונג בתנועה לנשמה – ארז מאיר דישבק.

16:05- 16:00 חמש דקות על : שמורות ימיות הדרך לשמור על הים

16:05- 16:30 – ים של מיינדפולנס – יוסי אהרוני.

16:35 -16:30 חמש דקות על : החיים בים בתיכון

16:35 -17:30 – יוגה, תנועה בזרימה – תמי ליאור.

17:35- 17:30 חמש דקות על : האיומים לים התיכון

17:35 – 18:30 – טאי צ׳י – צ׳י קונג – נירה רבינוביץ.

18:30-18:40 עשר דקות על בחירת השגריר של הים התיכון

18:40 – 20:00 – אושן בליס – להרגיש חיים – שלמה דהרמה.

מתחם: ילדי הים (15:00 – 18:00)

הצגת ילדים, מרחב בריחה של צבי הים, הפסולת של אקופריקו , דוכן דולפינים,, ציורי פנים וגוף מהים, בנות הים ועוד.

מתחם שגריר הים התיכון (15:00 – 20:00)

הכרות עם המועמדים לתפקיד השגריר, קלפי הצבעה, גלגל המינים, יצירות, תערוכת ציורים אינטראקטיבית, קרקס ישראלי , חידון "חד פעמי" ועוד.

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: