סערת רפורמת החקלאות: מאות חקלאים חוסמים מספר צמתים ברחבי הארץ | תיעוד

‏אלפי חקלאים מפגינין הבוקר בכל רחבי הארץ. החקלאים מוחים נגד הרפורמה המתוכננת בחקלאות על ידי שר האוצר ושר החקלאות. צעד שלדבריהם יהווה מכה אנושה בעבור החקלאות הישראלית.

חקלאים מעיפים ביצים על הכביש.


החקלאים מפגינים בשיירות של טרקטורים וכלי רכב חקלאיים, בין השאר בצמתים, גומא, מגידו, וכברי בצפון, בעמק חפר, בבקעה ובערבה.

ממשטרת ישראל נמסר כי נחסמו לתנועה לזמן קצר:

צפון:
כביש 65 צומת מגידו לשני הכיוונים.

כביש 89 צומת כברי בשני הכיוונים.


מרכז:
כביש 4 צומת הרא"ה לצפון.

כביש 40 צומת בילו לשני הכיוונים.

דרום:
כביש 25 צומת גילת בשני הכיוונים.

כביש 90 צומת עין יהב בשני הכיוונים.

חקלאים בהפגנה בצומת עין יהב, כביש 90. צילום: אוסי ניר.

מאיר צור ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה בהפגנת החקלאים בצומת עין יהב-כביש 90: "אם הממשלה תעביר את הרפורמה כפי שהיא היום, זו תהיה הכרזת מוות סופי לחקלאות המפוארת של מדינת ישראל, ובן רגע תיעצר אספקת התוצרת החקלאית הטרייה והבריאה לתושבי מדינת ישראל, מאחר ולא תיוותר לחקלאים ברירה אלא לסגור את המשקים, אני קורא לממשלת ישראל לקחת אחריות ולשמור על המפעל הציוני, ההתיישבותי ולהסיר לאלתר את הצעת הרפורמה ההרסנית לחקלאות מחוק ההסדרים".

הפגנת החקלאים בצומת עין יהב, צילום: ראובת רובין ערבה תיכונה.

ב‏משרד החקלאות הגיבו להשלכת הביצים בהפגנות החקלאים ואמרו כי בעקבות מידע שהתקבל על כוונה לחבל ביכולת אספקת הביצים לצרכן הישראלי לקראת חגי תשרי, הורה השר פורר לפתוח את ייבוא הביצים מחו"ל ככל שיידרש בפטור ממכס.

צילום: תם אלדר, הערבה התיכונה.

צילום רחפן בצומת עין יהב כביש 90, קרדיט: שגיא קליין, הערבה התיכונה.

שר האוצר, אביגדור ליברמן התייחס למחאות החקלאים: "השלכת ביצים, פירות וירקות על הכבישים תוך חסימת הדרכים לא תטיב עם הצרכנים, לא תביא להגדלת התוצרת או רמת הצריכה בשום צורה אלא רק תפגע בהם בדרכים נוספות. צר לי שהחקלאים בוחרים שלא להתמקד בגופו של עניין ובשאלה המטרידה ביותר – מדוע ב-20 שנה האחרונות מחירי הפירות עלו בלמעלה מ-100%, הירקות בלמעלה מ-80%, הצריכה ירדה ב-20% ולמה הפירות בסקנדינביה יקרים יותר מבחיפה? רק נזכיר שהרפורמה שאנחנו מביאים מעניקה הטבות חסרות תקדים לחלקאים בין היתר: תמיכה ישירה של מיליוני שקלים, הוזלה משמעותית בחומרי ההדברה והדישון, סימון תוצרת הארץ והשקעת מיליארדים במחקר ופיתוח בדרך להסבת החקלאות לחדישה ומתקדמת."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: