תגובות

פירות השלום עם איחוד האמרויות: בזכות החלפת כליות בן ישראל לאבו דאבי בוצעו שלוש השתלות

אתמול ה-28 ביולי יום היסטורי למדינת ישראל, למשרד הבריאות, למרכז הלאומי להשתלות ולחולי הכליות ומשפחותיהם.

בזכות העברת כליה מישראל לאבו דאבי ומאבו דאבי לישראל בוצעו היום שלוש השתלות, שתיים מהן בישראל.


בשעה 05:30 התחיל הניתוח להוצאת הכליה בשיבא, בישראל.

בשעה 07:30 החל הניתוח להוצאת הכליה באבו דאבי.

בשעה 8:00 החל ניתוח הוצאת כליה בבלינסון וזו הושתלה בשיבא באם של התורמת שכליתה הוטסה לאמירויות.

בשעה 08:35 הצידנית עם הכליה המריאה מישראל לאבו דאבי ונחתה שם כעבור שלוש שעות.

לאחר החלפת הצידניות עם הכליות באבו דאבי מיהרו שם לבצע את ההשתלה של הכליה, שהגיעה מישראל, באישה שהכליה של בתה הוטסה לישראל.


בשדה התעופה בן גוריון המתין לכליה אמבולנס שהעביר אותה לבית החולים רמב"ם, וההשתלה בוצעה באשתו של התורם שכליתו הוצאה בבלינסון והושתלה בשיבא.

למשימה זו נדרשו שישה חדרי ניתוח, ארבעה מתוכם בישראל, שני אמבולנסים, מטוס (חברת התעופה תמיר), תאום וניהול המערך בשדה התעופה לזרוז הליכים, חברת לאופר, ובכלל זה צוות אויר, אנשי מכס וביטחון, וכמובן, עשרות רופאים ואחיות אנשי מעבדה והדמיה, שכולם התגייסו במרץ ובהתרגשות להביא להצלחת המבצע.

תרשים מבצע ההשתלה הצולבת בין ישראל לאבו דאבי.

וולא עזייזה, תושבת דבוריה בגליל, אם ל-2, אישה חיונית ומלאת תקווה ישבה אתמול במיטתה במחלקת נפרולוגיה ברמב"ם מרוגשת מאוד. לפני חמש שנים כליותיה של וולא הפסיקו לתפקד והיא נזקקה לדיאליזה מספר ימים בשבוע. "החיים היו קשים מאוד – עם ילדים קטנים שיודעים שאמא חייבת להיות בדיאליזה כל יום, עם מאכלים שאסור לאכול. אני מלאת תקווה שזה ייגמר טוב".

וולא עזייזה, בבוקר שלפני ההשתלה.

אתמול בשעה 18:30 זה קרה – אמבולנס שהגיע בנסיעה מהירה ואורות מהבהבים מכבש המטוס בנתב"ג הביא לרמב"ם את הכליה שלה חיכתה וולא חמש שנים, חלק ממבצע השתלה צולבת מסובך של המרכז הארצי להשתלות איברים בניהולה של ד"ר תמר אשכנזי.

עדי טננבאום, האחות המתאמת של ההשתלות מהחי ברמב"ם הסבירה שההתאמה של הכליה מאבו דאבי לצעירה הישראלית מהגליל הייתה מושלמת. בשעה 19:00 החל הניתוח, שכלל כירורגים מכל התחומים, מרדימים ואחיות רבות. שעתיים וחצי לאחר מכן בישר המנתח הראשי, ד"ר טוני כראם, מנהל מחלקת כיוררגית כלי דם שהניתוח הסתיים והכליה החלה לתת שתן.

ההיסטוריה הרפואית הושלמה. ווולא? בצהריים היא אמרה שהחלום המיידי העיקרי שלה הוא להיות מסוגלת לאכול שוב בננות, מנגו ושוקולד. סוגי מזון שנאסרו עליה עד כה.

רגעיה הראשונים של הכליה מאבו-דאבי בקריה הרפואית רמב"ם.

פרופ' רפי ביאר: ״זהו יום מיוחד למרכז הלאומי להשתלות ששואף להרחיב את פעילותו מעבר לים, בחיפוש התאמות עבור חולים ובני משפחתם שלא נמצאה ביניהם התאמה ואשר פרטיהם נמצאים במאגר ההצלבות הארצי. זו הצלבה בינלאומית ראשונה עם איחוד האמירויות ואנחנו גאים בהסכם ומודים להנהלת משרד הבריאות ולמחלקה ליחסים בינלאומיים והלשכה המשפטית, ולמחלקת האמנות במשרד החוץ שאפשרו לנו להפוך את היוזמה שלנו למעשה.״

ד"ר תמר אשכנזי מנהלת המרכז הלאומי להשתלות ויוזמת שת"פ זה: ״התכנית נולדה באופן תאורטי מרגע שנחתם הסכם אברהם בספטמבר 2020, ומיום שנחתם ההסכם בין משרדי הבריאות ( 21 באפריל 2021) התחלנו להתקדם באופן מהיר לקראת הסכם תכנית ההצלבות. סייעה בהסכם חברה אמריקאית שמלוה את התכנית באמירויות ( APKD). ביחד עם נתוני מעבדה שהעבירה לנו החברה, מצא את ההתאמות פרופ' איתי אשלגי, ישראלי חוקר בסטנפורד, בעזרת תוכנה שפיתח ואף תרם לנו אותה. מאז פרופ' אשלגי מלווה אותנו בכל ההצלבות הבינלאומיות ביחד עם רונה סימון מהמרכז להשתלות. תחושת סיפוק גדולה מלווה אותנו ופנינו להצלבות הבאות למצוא התאמות נוספות״.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: