ניצחון נוסף לאופוזיציה: חוק אי הפללת צרכני קנאביס נפל לאחר שהובא בהפתעה להצבעה

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק פקודת הסמים המסוכנים (תיקון – הגדרת צמח הקנבוס, מדרוג עבירות ועונשים בסם קנבוס), התשפ"א-2021 של חברת הכנסת שרן מרים השכל. לאחר הצבעה שמית תמכו בהצעה 52 לעומת 55 שהתנגדו ובהם חברי רע"ם.

ההצעה מבקשת להסדיר את סוגיית האחריות הפלילית בעת שימוש בקנאביס לצריכה עצמית ולפטור מרישום פלילי את אלו העושים שימוש בקנאביס לשימוש עצמי בכמות המוגדרת בחוק ובאזור שאינו ציבורי. מוצע גם לבטל את הוראת השעה הנוגעת לאי-הפללה שנחקקה בשנת 2018.


גם ההצעות שהוצמדו להצעת החוק של שרן השכל נדחו בקריאה טרומית, כאשר הצעתה של ח"כ גבי לסקי נדחתה ברוב של 55 מתנגדים מול 6 תומכים, והצעתו של בועז טופורובסקי נדחתה ברוב של 53 מתנגדים מול 4 תומכים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "למעלה ממיליון ישראלים צורכים קנבוס בצריכה מזדמנת, כאשר ציבור המשתמשים ברובו אינו ציבור עברייני. מדובר באנשים נורמטיביים מכל שכבות האוכלוסייה, אנשי אקדמיה, אנשי ציבור ועוד, אשר צורכים קנבוס בשעות הפנאי.

הצעת חוק זו לא נועדה לעודד שימוש בקנבוס או להניף דגל שכזה מבחינה חברתית. נהפוך הוא, הצעת החוק משאירה את הקנבוס כסם אסור בפקודת הסמים המסוכנים וקובעת קנס למי שיצרוך אותו במקומות ציבוריים או למי שיחזיק את הסם בכמות העולה על הכמות לשימוש עצמי אך שלא נועדה לסחר. יחד עם זאת, הצעת חוק זו תמנע את הפיכתם של אנשים בגירים ונורמטיביים לעבריינים בעיני החוק. הצעת החוק תאפשר את המשך חייהם הרגילים והמקצועיים ואת תרומתם לחברה ותמנע את הפגיעה הצפויה להם כתוצאה מרישום פלילי."


צילום: נועם מושקוביץ – דוברות הכנסת.

ממפלגת הליכוד נמסר כי "שוב הוכח שראש הממשלה בפועל הוא מנסור עבאס – ורק על פיו יישק דבר. נפיל את הממשלה הכושלת הזאת בהקדם."

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין: "ההפסדים התכופים של הממשלה בכנסת הם הישג גדול של האופוזיציה, ומוכיחים פעם אחר פעם כמה הממשלה נשענת לחלוטין על רע"מ והתנועה האיסלאמית ולא מסוגלת לעשות כלום ללא הסכמתם. נמשיך לפעול בכל הכוח נגד ממשלת השנאה הרעה והרעועה הזו. נעשה הכל כדי להפיל אותה."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: