תגובות

המשטרה תפצה איש עסקים על מעצר במצעד הגאווה

המשטרה תפצה ב25,000 ₪ איש עסקים שנעצר במצעד הגאווה ברעננה לפני כשנתיים, בשל חזותו הדתית. עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו "מדובר באירוע בו אדם דתי העז ללכת ברחוב בו נערך מצעד הגאווה. התעללות לשמה".

ד', איש עסקים דתי תושב רעננה יפוצה ע"י המשטרה בסך של 25,000 ₪, לאחר שנעצר במצעד הגאווה בעיר רק בשל חזותו הדתית. הוא נעצר ללא סיבה, נאזק בפומבי ובילה את הלילה במעצר, דבר שגרם לו נזק כספי גדול. ד' הגיש תביעה נגד המשטרה, ויפוצה במסגרת הסכם פשרה בין הצדדים.


בכתב התביעה תואר כי ד', כבן 50, נשוי ואב לילדים צעד לתומו ברחוב אחוזה ברעננה בעת קיום מצעד הגאווה בעיר. "אולם, החזות הדתית של התובע, לרבות זקן המעטר את פניו, הפאות הקטנות שעל צדעיו והכיפה שלראשו, שללו ממנו לשיטת שוטרת מסויימת את הזכות להיכנס לרחוב".

ד' נעצר על ידי סוללת שוטרים, נאזק כאחרון העבריינים, הועלה לניידת, הושאר ללילה במעצר בתחנה כשהוא אזוק בידיו ורגליו על גבי מיטת ברזל, ללא מזרן או שמיכה. ד' הפציר בשוטרים לשחררו לרגל פגישת עסקים שנקבעה לו למחרת בקפריסין עם אנשי עסקים מרוסיה, מאיטליה ועוד, "אולם השוטרים לא שעו להפצרות". למחרת בבוקר שחרר בית המשפט את ד' בתנאים מינימליים.

בתביעה פורט כי ד' עבר שני מחוסמים משטרתיים ברחוב אחוזה ללא כל בעיה, אולם לאחר זמן מה צעקה לעברו שוטרת "אסור לך להיות פה, תיכנס מייד לרחוב קלאוזנר". ד' הופתע מפקודת השוטרת והשיב "אין לי מה לחפש בקלאוזנר, אני ממשיך על אחוזה".

השוטרת ביקשה מד' תעודת זהות, אולם "מתוך תחושת התקוממות סירב התובע ליתן לשוטרת את התעודה". או אז קפצו על ד' סוללת שוטרים, שמונה לכל הפחות, והודיעו לו כי הוא מתנגד למעצר. שאלותיו של ד' לסיבת המעצר נותרו ללא מענה, וניסיונותיו להסביר כי אינו מתנגד נפלו על אוזניים ערלות. "ד' נאזק מאחורי גבו והועלה לניידת כאחרון העבריינים", נכתב בתביעה.

באותו ערב נאמר לעורך דינו של ד' מטעם ארגון חוננו, כי ד' ישוחרר במהלך הערב. אולם ד' נחקר רק בשעה 2:30 לפנות בוקר, ובתום חקירתו נאמר לו כי יובא בפני שופט. "מדובר במעצר שווא", נכתב בתביעה, "לא היתה מסוכנות, התובע הוא אדם מן היישוב, נשוי, אב לילדים, איש עסקים.. היה על המשטרה לשחרר את התובע לביתו".


ד' הפציר בשוטרים לשחררו לפגישת העסקים החשובה שנקבעה לו למחרת היום בקפריסין, וכללה אנשי עסקים מרחבי העולם. לא ניתן היה לבטל את הפגישה בהתראה כה קצרה, והיא נועדה לכלול סכומים של מאות אלפי דולרים. אולם, כאמור, השוטרים לא נענו לבקשתו.

בהמשך פורטו עילות התביעה, בניהן מעצר לא חוקי, פרופיילינג – רק בשל חזותו הדתית של ד', מעצר ללא מסירת סיבת המעצר, החלטה להותיר את ד' לילה במעצר ועוד. בנוסף, תבע ד' את המשטרה בגין הנזק שנגרם לו, ממוני ובלתי ממוני כאחד.

כאמור, במסגרת הסכם פשרה תפצה המשטרה את ד' בסכום של 25,000 ₪.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו מסר "‏מדובר באירוע בו אדם דתי העז ללכת ברחוב בו נערך מצעד הגאווה. הסתערה עליו להקה של שוטרים, עיכבו אותו בתוקפנות לתחנה. בתחנה עבר מסכת של התעללויות: ישב אזוק בתוך תא המעצר בניגוד לדין ובלא צורך, הוא עבר הפשטה לעירום מלא כאילו היה איזה שהוא סוחר סמים, כאילו היה חשש שהוא אחרון העבריינים.

השאירו אותו סתם כל הלילה בתוך תחנת המשטרה, באופן שהוא לא היה יכול לטוס למחרת לטיסת עסקים לקפריסין. התעללות לשמה. שני השופטים שדנו בתיק אחד אחרי השני המליצו למשטרה להתפשר, ואנחנו נעתרנו לבקשת השופט והסכמנו להתפשר בסדר הגודל של הסכום שעליו המליץ".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: