בית המשפט נגד המנהל האזרחי: "ספק עד כמה נעשתה אכיפה אפקטיבית"

בית המשפט המחוזי בירושלים מעביר ביקורת חריפה על המנהל האזרחי בעתירה שהוגשה עי תנועת רגבים כנגד המנהל שלא אוכף את ההשתלטות הפלסטינית הבלתי חוקית של הכפר א- דיק על רכס פדואל בשל טענה ל"סדרי עדיפויות" שונים.

על אף שבית המשפט דחה את העתירה של תנועת רגבים בטענה שלא יוכל להתערב בשיקולי אכיפה מנהליים מעביר השופט רון ביקורת חריפה על התנהלות המנהל האזרחי בעניין זה.


לדבריו המנהל האזרחי לא ביצע אכיפה מספקת במקום וטען טענות סותרות לאורך ההליך המשפטי.

בפסק הדין תהה השופט רון האם צעדיו של המנהל האזרחי הגיעו לכדי "המינימום הסביר" והאם ניתן להחשיב אותם "כאכיפה אפקטיבית וממשית". עוד כתב השופט על "הבעייתיות בטיעון הכפול" לפיו המנהל הודיע כי הוא מבצע אכיפה ובמקביל מלין כי משאביו מוגבלים.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון אומר כי: "בכל יום שעובר, אזרחי מדינת ישראל מאבדים עוד ועוד אדמות מדינה. את המחיר כולנו משלמים. ממשלת ישראל צריכה למצוא פתרון לקבל החלטות במישור המדיני והאופרטיבי ולהפסיק לאפשר את ההתדרדרות הריבונית הזו. מדינת ישראל חייבת לקבל החלטות ולשנות את המציאות הזו".

עורכי הדין אבי סגל ויעל סינמון מתנועת רגבים מסבירים כי: "פסק הדין הנוכחי הינו חשוב ומשמעותי מפני שהוא מהווה כרטיס צהוב למנהל האזרחי ולכל הנוגע להתנהלותו באכיפת החוק ביהודה ושומרון. הערות בית המשפט נועדו להבהיר שאין לקבל את המציאות הנוכחית לפיה גורמי האכיפה מסתפקים בתליית צווים ואינם מוודאים כי צווים אלו מתקיימים או כי הבניה הבלתי חוקית נפסקת ונהרסת, ולהערכתנו – ככל שהתנהלות זו לא תשתפר משמעותית – יוציא בית המשפט גם כרטיסים אדומים המחייבים אכיפה אפקטיבית".

כזכור, לפני יותר משנה תנועת רגבים עתרה לבית המשפט בדבר 5 מבנים בלתי חוקיים שנבנו בסמוך ליישוב פדואל בשומרון בשטח C. בעקבות העתירה בית המשפט הורה למנהל האזרחי להוציא צווי הפסקת עבודה. הצווים אכן ניתלו על המבנים הבלתי חוקיים, אך מעולם לא מומשו והבניה הבלתי חוקית רק הלכה והתרחבה.אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: