‏השר לשירותי דת מתן כהנא: "שוק הכשרות ייפתח לתחרות – הרבנות הראשית תפקח"

שר האוצר אביגדור ליברמן ושר הדתות מתן כהנא מקדמים תכנית רוחבית לפתיחת שוק הכשרות לתחרות לשם שיפור השירות, הקלה על הנטל הרגולטורי והפחתת יוקר המחיה.

התכנית צפויה להפחית את הנטל המושת הן על יצרני מזון מקומיים והן על בתי עסק המספקים שירותי הסעדה- בתי המלון, מסעדות ובתי הקפה בישראל; צעד זה יביא להפחתה ישירה בהיקף ההוצאה של צרכני שירותי ומוצרי הכשרות בישראל על מזון, הן בצריכה ביתית והן באכילה בחוץ, בעשרות מיליוני שקלים בשנה.

משרד האוצר ומשרד הדתות מקדמים במסגרת חוק ההסדרים תכנית רוחבית לפתיחת שוק הכשרות לתחרות לשם הפחתת יוקר המחיה והיקף ההוצאה הפרטית על צריכת המזון בישראל.

צעד זה יביא לביטול המונופול הקיים כיום וייצר תחרות שתביא הן להוזלת המוצר באופן ישיר והן לשיפור השירות הניתן לבתי העסק הכשרים בישראל.

במסגרת התכנית, תועבר הסמכות למתן תעודות כשרות בישראל לגופים פרטיים לכלל בתי העסק, וללא מגבלה וזאת לעומת המצב הקיים בו הרבנים המקומיים הם בעלי הסמכות הבלעדית למתן תעודת הכשר. גופי הכשרות הפרטיים יקבלו רישיון הפעלה מהשר לשירותי דת ולאחר קבלת אישור זה, יפעלו באופן חופשי ברחבי הארץ.

הרבנות הראשית תהיה אמונה על קביעת סטנדרטים הלכתיים בסיסיים, אך גופי הכשרות יוכלו להרחיב עליהם. בנוסף, יינתן מענה לגופי כשרות שיבקשו לקבוע סטנדרטים ייחודיים שיוכלו גם לפעול ולתת תעודות הכשר.התכנית עתידה להתחיל לפעול בתוך כשנה ועד להפעלת התכנית באופן מלא, תיקבע הוראת מעבר שתיצור רכיב ראשוני בצעד לקידום התחרות, זאת באמצעות פתיחת אזורי הכשרות לתחרות, כך שכל רב מקומי יהיה רשאי לתת אישור כשרות גם מחוץ לתחום אחריותו.

התכנית עתידה להביא בשורה למיליוני צרכני שירותי ומוצרי הכשרות במדינת ישראל, מכלל הזרמים, דתיים, חרדים, מסורתיים וחילונים ולאפשר לכל אחד ואחת לצרוך מוצר כשר בהתאם להשקפת עולמו ובמחיר נמוך יותר.

"מענה מלא לסוגית משגיח מושגח, הסדרת תנאי העסקת משגיחי הכשרות, תחרות בין גופי הכשרות, חופש בחירה לבעלי העסקים עם איזה כשרות לעבוד, סוף לדרישת "השגחה כפולה", סטנדרטים אחדים, ועלייה ברמת הכשרות". כך יראה עולם הכשרות החדש אותו הציג היום (ג) השר לשירותי דת מתן כהנא בפני כתבי הדתות במשרד לשירותי דת.

כזכור בשנת 2017 פרסם המשנה לנשיאת בית המשפט העליון השופט אליקים רובנשטיין את פסק הדין המפורסם בו הוא מורה על ניתוק התלות הכלכלית בין המשגיח למושגח בפני בג"ץ עמדו דו"ח רבים ועותרים שונים המלינים על כשלים שונים הקיימים במערך הכשרות במדינת ישראל. אולם למרות פסק הדין ותשובות המדינה למתן ארכה לביצוע פסק הדין הוא טרם יושם.

ברבנות הראשית התקדמו ליישום פסק הדין וערכו רפורמות שונות במערך הכשרות והם הוצגו לשופטי בג"צ. מערכות הבחירות אליהם נקלעה המדינה עצרה את ההתקדמות ברפורמת הכשרות עליה עמלה הרבנות הראשית לישראל והמצב נותר כפי שהיה. ומי שהמשיך לסבול מרת כשרות ירודה ומערכת לקויה היו ציבור צרכני הכשרות ובעלי העסקים.

היום הציג השר מתן כהנא את 'התכנית למהפכה בכשרות' מתווה הכשרות שייתן מענה למערך הכשרות יחזק את הרבנות הראשית לישראל כגוף הקובע ומציב סטנדרטים אחידים לרמות הכשרות השונות מנתק את הזיקה בין המשגיח למושגח ומאפשר חופש בחירה לבעלי העסקים עם איזה כשרות לעבוד.

עיקרי התכנית למהפכה בכשרות של כהנא:
ע"פ התכנית שוק הכשרות ייפתח לתחרות. תאגידי כשרות שיעמדו בקריטריונים ההלכתיים שתקבע הרבנות הראשית, יוכיחו אמידות כלכלית וניהולית יוכלו להעניק תעודות כשרות.
גופי הכשרות הפרטיים יעסיקו ויפקחו על משגיחי הכשרות. בראש גוף כשרות פרטי יעמוד "מרא דאתרא" בעל כושר לרבנות עיר. גופי הכשרות יפרסמו לציבור את הסטנדרט ההלכתי (שקבעה הרבנות הראשית) בו הם מתחייבים לעמוד.

יוקם גוף פיקוח עליון של הרבנות הראשית שיפקח על גופי הכשרות הפרטיים ויוודא שהם עומדים בסטנדרט ההלכתי בו בחרו.
תאגיד כשרות שירצה, יוכל לבחור לעמוד בסטנדרט בסיסי יותר מזה שהגדירה הרבנות שיאושר ע"י שלושה רבני עיר.

"אתה נכנס לבית קפה של רשת ארצית והתפריט שונה ממסעדה למסעדה כשמדובר באותה רשת משום שבמקום פלוני הרבנות הראשית אוסרת על כניסת מוצרים מסוימים בעוד בעיר אחרת אותם מוצרים מוגשים כאשר הרבנות הראשית באותה עיר מתירה את כניסת המוצרים" הסביר השר כהנא לכתבים.

השר כהנא חידד את האבסורד :"אותו משגיח של הרבנות הוא גם המשגיח של הבד"צ. מה הסיבה שאנחנו מחייבים את בעל העסק לשאת בהוצאה כפולה כאשר גלוי וידוע לכל כי המשגיח הוא אותו משגיח והוא מעניק שירותי השגחה גם לרבנות המקומית וגם לבד"צ".

כחלק מגיבוש תפיסת השר בנושא עולם הכשרות פגש השר כהנא את משגיחי הכשרות ושמע מהם את מצוקת תנאי העסקתם "הם נמצאים בתחתית סולם שרשרת השכר של מקבלי השכר בעולם שירותי הדת והאחריות המוטלת עליהם גדולה". אמר השר כהנא שציין כי נתקל בתחום שהוזנח במשך שנים רבות.

"בשורת הכשרות שלי נותנת תקווה ומענה לאותם משגיחים מפיחה בהם חיים" אמר השר כהנא.

את נושא הכשרות מלווה השר לשירותי דת מתן כהנא עוד המכנסת ה-23 כאשר עמד בראש השדולה לשיפור שירותי הדת "מערך הכשרות של מדינת ישראל חייב לעבור התייעלות משמעותית.

מערך הכשרות הנוכחי סובל מבעיות איכות, סטנדרטים שונים, תנאי העסקת משגיחים ירודים, פיקוח בעייתי וריבוי כשרויות. רק לפני מס' חודשים התוודענו לאירוע טרגי בו אישה צעירה בת 22 נפטרה אחרי שאכלה קינוח חלבי במסעדה בשרית-כשרה. דוחות מבקר המדינה חושפים פעם אחר פעם את מחדלי מערך הכשרות הקיים. לאזרחי ישראל מגיעה כשרות טובה יותר. המהפכה בכשרות שאני מוביל תחזק את הרבנות הראשית לישראל, תביא להקמת גופי כשרות מקצועיים, תשפר את איכות הכשרות, תייצר תחרות שתוזיל מחירים, תאפשר לעסקים לבחור בין תאגידי כשרות שונים ותשפר את תנאי ההעסקה של המשגיחים. מהפכת הכשרות תביא בשורה אדירה לציבור שומרי הכשרות בישראל."

השר כהנא ציין בפני הכתבים כי מדובר ביום גדול עבורו שכן היום הוא מוציא לפעול את פירות העבודה של מספר שנים בהם עסק בתחום זה חקר וישב עם גופים שונים ובכללם הרבנות הראשית לישראל.

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "יצירת תחרות בשווקים השונים היא אבן יסוד אותה אני מקדם במספר תחומים. גם בתחום הכשרות, המשפיע ישירות על עלות המזון ויוקר המחיה בישראל, יש הכרח להביא לשינוי מהותי לביטול המונופול הקיים היום. צעד זה יביא בראש ובראשונה לשיפור השירות לאזרחי מדינת ישראל, מכלל הזרמים, וכן יביא להוזלת מחירים. אני מודה לשר לשירותי דת, מתן כהנא, על גיבוש החלטה משותפת שתביא לשינוי שישפיע על אזרחי מדינת ישראל כבר בשנה הקרובה".

מנכ"ל המשרד לשירותי דת מר שמעון (מוני) מעתוק אמר:" "מהפכת כהנא בכשרות נוגעת לראשונה לאחר שנים רבות, דו"חות ביקורת, והמלצות של ועדות שונות שעסקו בנושא, סוף סוף בנקודות היסוד של המערך וזאת מתוך מטרה ברורה לחזק את הרבנות הראשית ולהעלות את רמת הכשרות במדינת ישראל והכל תוך יצירת סטנדרטיזציה רוחבית, העלאת רמת השירות שניתן והורדת יוקר המחיה. העברת החלטת הממשלה בנושא בקרוב כחלק מחוק ההסדרים היא שלב ראשון ומשמעותי לביצוע מלא של המהפכה בכשרות אותה מוביל השר כהנא ונמשיך לפעול יחד עם כלל הגורמים הרלוונטיים ליישומה המלא בחודשים הקרובים ".

יו״ר שס הרב אריה דרעי: "רפורמת הכשרות של כהנא כהמשך ישיר לרפורמות בדייני ישראל בגיורים בכשרות בשמירת השבת בפרהסיה ובזהות היהודית של המדינה חותרת לקידום מדינת כל אזרחיה וריסוק הזהות היהודית של המדינה. אין ספק לצערנו שהמטרה המרכזית שלהם היא הכרה בגופי כשרות רפורמים. שום שיקול כלכלי אין בתהליך רק יצר הרס והשחתה. נתנגד בכל תוקף לתהליך ההרסני הזה שפוגע ברוב אזרחי ישראל המסורתיים שומרי הכשרות. מי יגלה עפר מעיניך מרן הראי״ה קוק זצ״ל לראות מה שבנט כהנא וקריב מחוללים למוסד הרבנות הראשית לישראל מאה שנים אחרי שייסדת אותו".

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני: "בהמשך למדיניות האנטי דתית של הממשלה הרעה הזאת, הם רוצים לחסל את מערך הכשרות בישראל. ליברמן וכהנא רוצים להפוך את מדינת ישראל למדינה ככל המדינות בעולם, למחוק כל זיק של יהדות, ולמנוע מהאזרחים היהודים לאכול כשר.
נעשה הכל להעביר אותם כמה שיותר מהר מן העולם ולהחזיר את הממשלה היהודית והדמוקרטית."

ח"כ אורי מקלב על 'רפורמת הכשרות': "זה שגופים פרטיים ולא רבניים יעניקו כשרות על פי סטנדרטים אחידים – זה לא רפורמה אלא עקירת הכשרות. בניסיון להגיד 'כשר אני' הם הופכים את עולם הכשרות למשהו טכני וכלכלי ולא הלכתי ומסורתי. הנסיון להפריט את עולם הכשרות היא כמו הפרטת מערכת המשפט והבריאות לפי סטנדרטים. ובעצם לבטל את הכשרות לגמרי. זה רמיסת הכשרות מבלי שום דבר הלכתי מאחוריהם. אנו נעשה הכל כדי שאנשים שהם צרכני הכשרות שאינם רוצים כשרות מזויפת שאין בה ממש ידעו כי מדובר בזריית חול בעיני הציבור ואחיזת עיניים – אין כשרות ללא הרבנות וההלכה המסורה."

ח"כ יעקב אשר: "לא חאן אל אחמר, לא מחדל נתב"ג, לא חל"ת למובטלים, מתן כהנא מצא את האתגר הבוער והדחוף ביותר של מדינת ישראל: חיסול הרבנות הראשית שנוסדה על ידי תנועת הפועל המזרחי, אבות הציונות הדתית מתהפכים בקברם ממה שמעוללים מי שמתיימרים להיות ממשיכי דרכם. את הקופון על מכירת החיסול שכהנא עושה לרבנות הראשית יגזרו כמה יזמים ותאגידים כלכליים, שווה יהיה לבדוק את טיב הקשר בינם ליוזמה "הנפלאה" של השר כהנא."

ח״כ יעקב ליצמן (יהדות התורה): מסע ההרס של ליברמן-בנט-לפיד-סער נגד מסורת ישראל, עולם התורה והיהדות, ממשיך בכל העוצמה. ״מהפיכת הכשרות״ של איווט ומתן כהנא היא פגיעה אנושה במליוני אזרחים, חרדים, דתיים ומסורתיים, המעוניינים בשמירת כשרות כהלכתה, מה שיוביל לעקירת הכשרות מישראל, בניגוד לעמדת הרבנות הראשית ובניגוד לדעת ההלכה. זוכרים את ההתחייבות של בנט ל״ווטו של ימינה בנושאי דת״? זוכרים את ההבטחות שלו על סיכום עם ליברמן ״שלא ייפגע בדת ובאוכלוסיה מסויימת״? כל אלה מתגלים כשקרים והונאה. לא רק שימינה אינה עוצרת את השתוללות איווט, אלא מתן כהנא שותף מלא לחיסול מערכות הדת וקדשי ישראל, מה שלא נעשה כאן עשרות שנים. לממשלה הרפורמית הזו אין קווים אדומים. אנו נפעל בכל דרך להחליפה ולמנוע המשך צעדי ההרס כלפי הציביון היהודי של המדינה."

ח"כ מיכל וולדיגר (הציונות הדתית): "הרבנות הראשית לישראל היא הסמכות הרוחנית העליונה לקביעת קריטריוני הכשרות לציבור בישראל. רפורמה מסוג זה היא חסרת כל ממלכתיות ועלולה לדרדר את רמת הכשרות בישראל דרמטית. כשם שתפקידו של שר המשפטים הוא לחזק את מערכת המשפט וגם אם יש בה מחדלים הוא אינו מבטל את בתי המשפט אלא דואג לתהליכים שישפרו את המערך, כך תפקידו של השר לשירותי דת לחזק את מערכת הדת ואת הגורם המוסמך מטעם המדינה לנהל את שירותי הדת – הרבנות הראשית לישראל. אם באמת יש כוונה לשפר את מערך הכשרות, כבר היום, בתוך הרבנות ישנם מודלים שהוכיחו את עצמם. הבולט שבהם מודל הכשרות של הרבנות פתח תקווה שהצליחה לשמור על זכויותיהם של המשגיחים ולהעלות את הרף של הכשרות בעיר. מצער שמי שטוען כי הוא בן הציונות הדתית פועל כנגד ערכיה וכנגד מי שהקים את הרבנות הראשית הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל".

מנכ״ל הציונות הדתית יהודה ולד: "‏הרצון לשיפור המערכת – חיובי, ‏המהלך של כהנא לא מתקן אלא הורס. אכן, יש מהלכים נכונים כמו הפרדת הקשר בין משגיח למושגח ועוד תיקונים נכונים ונדרשים, אך היוזמה בצורתה הנוכחית תוריד את רמת הכשרות ותייצר שחיתות וקרטלים של גופי בד"ץ וגופים פרטיים בתחום, וכמובן תחליש עוד את הרבנות הממלכתית. ‏העברת הסמכויות לגופים פרטיים ועסקיים תפרק את מערך הכשרות. כל שלושה רבנים שיחליטו אחרת מגדולי ישראל והרבנות הראשית ייצרו לעצמם נוהלים מקלים יותר וסטנדרטים חדשים והחשש שהדברים יהיו בהתאם לדרישות העסק. ‏במקום כשרות ע״פ ההלכה התחרות תהיה איפה יותר זול ואיפה יהיו פחות דרישות וכאב ראש ע״מ להצליח להפיק תעודת כשרות. ‏זה לא היה עובד לא בצה"ל לא במשרד הבריאות ולא בשום גוף ממשלתי אחר."

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס): "הונאת הכשרות של השר כהנא ניראת שנוצרה במפעלי ארגון 'צהר', בתיבול רפורמי. הופכת את הכשרות לבדיחה. תוכנית זו מביאה לפירוק מוחלט של המושג כשרות. גם שונאי הדת הנועזים ביותר לא העזו לפגוע בסממנים היהודים ובשמירת המצוות כפי שעושה ממשלה זו במסווה צדקני של "רפורמות בכשרות". אני מציע שנעביר את הרבנות. למשרד הכלכלה. מתן תתעורר המדינה היא מדינה יהודית. יהדות יש אחת".

תנועת נאמני תורה ועבודה בתגובה לרפורמת הכשרות: "אנו מברכים על התוכנית שהוצגה על ידי השר לשירותי דת, לשיפור וטיוב מערך הכשרות בישראל. כמי שנאבקים במשך שנים להגברת התחרות בכשרות, אנו בטוחים כי תוכנית החדשה תאפשר, לראשונה, תחרות אמיתית בשוק הכשרות באמצעות מתן רישיונות לתאגידים פרטיים לספק השגחה, בדומה למודל הרבנות כרגולטור שהצענו בעבר. הדבר יביא להגברת האמון ברבנות ולכשרות שקופה, איכותית וטובה יותר לעם ישראל."

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: