הותר לפרסום: פוענח פיגוע השלכת בקבוקי תבערה לבית בשיכון חב"ד בלוד – 10 חשודים נעצרו

בתאריך 28.5.21 אחר חצות, הושלכו ע"י אלמונים 5 בקבוקי תבערה לעבר חצר בית בבניין מגורים של יהודים בשיכון חב"ד בלוד. כתוצאה מהשריפה שפרצה נגרם נזק לשתי דירות בבניין, ללא נפגעים בגוף.

מיד לאחר האירוע נפתחה חקירה סמויה ומורכבת שנוהלה ביחידה ללוחמה בפשיעה במרחב שפלה ביחד עם שירות הביטחון הכללי במהלכה נעצרו, בשלביה השונים של החקירה 10 חשודים:
ג'אסר אבו זיאד, בן 22, תושב לוד.
ג'לאל אבו זיאד, בן 21, תושב לוד.
נאסר אבו זיאד, בן 18, תושב לוד.
טילבה אלטורי, בן 18, תושב לוד.
ראפאת אלטורי, בן 18, תושב לוד.
אימסלם אלטורי, בן 19, תושב לוד.
סלימן אלפקיר, בן 19, תושב לוד.
מוסטפה בדר, בן 18, תושב רמלה.
ושני קטינים, בני 16,17, תושבי לוד.


תמונות מהזירה, קרדיט: דוברות המשטרה.

עפ"י ממצאי החקירה עולה החשודים ג'אסר אבו זיאד, גלאל אבו זיאד ונאסר אבו זיאד, חברו יחדיו במטרה להוציא לפועל פיגוע כנגד יהודים בלוד בעקבות האירועים האלימים שהתרחשו בלוד על רקע מבצע "שומר החומות". השלושה בסיועם של סלימן אלפקיר ומוסטפה בדר, הכינו מספר בקבוקי תבערה במטרה להשליכם לעבר בתי יהודים בעיר.

טרם יום הפיגוע החלו נאסר אבו זיאד ואימסלם אלטורי בביצוע סיורים להכרת השטח לקראת הוצאת הפיגוע לפועל.


ביום הפיגוע, הגיעו לשכונה טילבה אלטורי וכן קטין נוסף כשבידם מאגד של 5 בקבוקי תבערה הקשורים ביחד, הדליקו אותם והשליכו לעבר הבתים בשכונה.

בכל הזמן הזה שימש ראפאת אלטורי תצפיתן של החולייה ועמד איתם בקשר בסיוע מכשירי קשר שסופקו ע"י קטין נוסף, על מנת לוודא שאין כוחות משטרה באיזור.

השתלשלות הפיגוע:

בזירת הפיגוע נכחו טילבה אל טורי, אזרח ישראלי בן 19, וכן קטין נוסף, אשר מהחקירה בשב"כ עלה כי השליכו יחד את בקבוקי התבערה. כמו כן בפיגוע השתתף גם ראפאת אל טורי, אזרח ישראלי בן 19, אשר שימש כתצפיתן של החוליה ועמד עימם בקשר באמצעות מכשירי קשר ווידא שאין כוחות משטרה באיזור. מהחקירה עלה גם כי ראפאת היה מעורב ביידוי אבנים במהלך המהומות בלוד בחודש מאי וכי טילבה אל טורי היה מעורב בעבר בסחר והחזקת אמל"ח.

מחקירת השב"כ עלה כי נוספים שימשו כסייענים מרכזיים בפיגוע:

נסאר אבו זאיד, אזרח ישראלי בן 19 – היה שותף פעיל בהכנות לפיגוע. מהחקירה עלה כי נאסר ייצר את בקבוקי התבערה וביצע סיורי שטח יחד עם מבצעי הפיגוע לקראת הוצאתו לפועל. כמו כן עלה כמעורב בהתפרעויות שאירעו במהלך חודש מאי 2021.

מהחקירה התברר עוד כי אחיו של נסאר – גאסר אבו זאיד, אזרח ישראלי בן 22, וגלאל אבו זאיד אזרח ישראלי בן 21, היו מעורבים בהכנות לקראת הפיגוע ובכלל זה כי עסקו בייצור בקבוקי התבערה וכן בסחר והחזקת אמל"ח.

עוד עלה מהחקירה מעורבות של קטין נוסף כמי שסיפק למבצעי הפיגוע את מכשירי הקשר ששימשו בפיגוע ואת האופניים ששימשו להכנות לפיגוע.

מהחקירה עלה עוד כי אימסלם אל טורי, אזרח ישראלי בן 20 היה גורם מוביל בתכנון הפיגוע.

מעצרם של החשודים הוארך מעת לעת והבוקר הוגשה לבית המשפט הצהרת תובע על הכוונה להגיש נגדם כתב אישום בימים הקרובים וכן בקשה להארכת מעצרם עד תום ההליכים נגדם.

גורם בשב"כ: "מדובר בפיגוע שונה במאפייניו מהפיגועים אחרים שבוצעו במהלך המהומות בחודש מאי 21 – הפיגוע לא בוצע בלהט הרגע ובאופן ספונטני אלא תוכנן במשך ימים ארוכים ומומש כשבוע לאחר ההפוגה באירועי האלימות בכלל ובלוד בפרט וזאת על מנת להצית מחדש את האירועים, על רקע האווירה המתוחה ששררה בעיר באותה התקופה.

הפיגוע בוצע לאחר תכנון מקדים ובמאפייני תשתית של התארגנות טרור מקומית תוך ביצוע סיורי שטח לצורך בחירת יעד מתאים ונתיב מילוט מהיר מהזירה, ייצור בקבוקי התבערה, ושימוש במכשירי קשר בזמן ביצוע הפיגוע.

שירות הביטחון הכללי רואה בחומרה רבה את מעורבותם של אזרחי ישראל בטרור, וימשיך לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו בכדי לסכל כל איום ולמצות את הדין בחומרה עם כלל המעורבים באירועי טרור על רקע לאומני.

בימים אלו הסתיימה חקירתם של המעורבים והבוקר הוגשה לבית המשפט הצהרת תובע על הכוונה להגיד נגדם כתב אישום בימים הקרובים."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: