‏דרמה במליאה: חוק הדיינים נפל לאחר שיו"ר הכנסת טעה בהצבעה

דרמה במליאה: בתום דיון ממושך ולאחר שנדחו כל ההסתייגויות, בהצבעה בקריאה שלישית נרשם שוויון 51, כאשר יו"ר הכנסת מיקי לוי טען כי הצביע בטעות נגד במקום בעד. לאחר קבלת ייעוץ משפטי אמר יו"ר הכנסת: "לאור העובדה שלא ניתן לשנות את ההצבעה, ההצבעה שלי, ולא היה רוב בהצבעה בקריאה שלישית החוק בקריאה שלישית לא עבר. הייעוץ המשפטי ייבחן את השלכות התוצאה של 51-51, כרגע החוק לא עבר."

על פי ההצעה בוועדה יהיו 13 חברים: שני הרבנים הראשיים לישראל; שני דיינים של בית הדין הרבני הגדול, שייבחר חבר דייניו לשלוש שנים; לפי התיקון שאושר, לממשלה יהיו 3 נציגים בוועדה (במקום שניים כיום): שר המשפטים (שהממשלה רשאית, בהסכמתו, למנות שר אחר במקומו), השר לשירותי דת, וחבר אחר של הממשלה שייבחר על ידה; שני עורכי דין, שייבחרו על ידי המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין לשלוש שנים; לפי התיקון שאושר, יכהנו בוועדה שתי טוענות רבניות (במקום טוענת רבנית אחת כיום), שייבחרו האחת על ידי שר המשפטים והשנייה על ידי השר לשירותי דת, תוך שלושה חודשים ממועד כינון ממשלה חדשה.


בנוסח החוק נקבעו הוראות מעבר שונות, בין היתר, גם הוראה הקובעת כי תקופת כהונתה של הטוענת הרבנית שמונתה לפני כניסתו לתוקף של חוק זה, תסתיים בתוך שנה מיום התחילה של החוק. עם תום כהונתה ימנה השר לשירותי דת טוענת רבנית במקומה.

ח"כ ד"ר שלמה קרעי מהליכוד אמר בתגובה: "מי שלא מבין למה הפיליבסטרים שלנו חשובים, קיבל היום אינספור דוגמאות. אנחנו מתישים את הקואליציה הרעה הזו והם יפסידו עוד ועוד עד שיפלו בעזרת ה. אין פשרות."

יו״ר ש״ס אריה דרעי והח״כים החרדים חוגגים את הניצחון המופלא הבוקר בהפלת חוק הדיינים הפוגעני!

יו"ר ש"ס אריה דרעי: "‏כשהולכים רק עם האמת ועושים את מירב ההשתדלות – הקב״ה מסייע מלמעלה. כמה אני גאה בחבריי לסיעת ש״ס, במאבק יום ולילה שניהלנו כנגד כל הסיכויים להפיל את חוק הדיינים הפוגעני ובכל זכינו לסיעתא דישמיא מיוחדת. יש לנו נבחרת מנצחת!"


צילום: אשר מדינה.

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני: "אמרתי כל הזמן שממשלה שקמה במרמה וחותמת על הסכמים קואליציונים שאין להם חלק ונחלה באלוקי ישראל, אין להם סיעתא דשמיא. כך במאבק בנגיף הקורונה וכך עכשיו בחוק הדיינים שנפל. אין סיעתא דשמיא – זו התוצאה!"

ח״כ מיקי זוהר מהליכוד: "כמו שידענו לעבוד בקואליציה, ברוך ה׳ אנחנו יודעים לעבוד גם באופוזיציה. ‏גם היום, עוד כישלון מהדהד לקואליציה הרעה הזו."

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין: "ההישג שלנו חסר תקדים. חודש בלבד עבר מאז הוקמה ממשלת ההונאה, ופעם אחר פעם אנחנו מצליחים להפיל הצעות חוק של הממשלה. נמשיך לפעול בכל הכוח נגד הממשלה הרעה הזו, עד שנפיל אותה."

ח״כ אקוניס: "תקדים ההצבעה של השר אורי אריאל ב-2015, מחייב. אין דין אחד לממשלת ימין ואחר לממשלת שמאל."

ח"כ הרב יואב בן צור: "בחסדי שמיים מרובים חוק הדיינים נפל. היום עם ישראל זכה לראות עין בעין את השגחת הא-ל על ברואיו, ובכך שלא רק מעשיו ופועליו של האדם הם המכריעים את גורלו, אלא שיד ההשגחה והרצון האלוקי מנווטים את דרכו של האדם בעולמו".

ח״כ הרב יעקב ליצמן (יהדות התורה): "שוב ניצחנו את הקואליציה, הודות למאבק משותף של כל סיעות האופוזיציה. שוב הוכח כי הממשלה הרפורמית שהכריזה מלחמה נגד היהדות וקדשי ישראל אין לה זכות קיום ואין לה סייעתא דשמיא. לקואליציית השעטנז של בנט-לפיד-ליברמן-סער אין רוב בכנסת. בעזרת השם נפיל אותם במהרה."

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר: "אחרי עוד לילה מתיש וללא שינה אני שמח לבשר שחוק הדיינים לא עבר. בתקווה שהייעוץ המשפטי לא יתערב. ככה זה כשיש אחווה באופוזיציה, מנצחים".

ח"כ אבי מעוז יו"ר מפלגת נעם, וחבר סיעת הציונות הדתית: "מחדל נתב"ג הוא טעות, מתן כהנא פגע ביהדות בטעות, מיקי לוי הצביע בטעות – ממשלה של טעויות, ואנחנו נפיל אותה. מודים לקב"ה שהציל אותנו מעוד פגיעה ביהדות, מעוד רמיסה של הכנסת ובע"ה סוף האמת לנצח".

(צילום: נועם מושקוביץ – דוברות הכנסת)


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: