יעקב אבו אל-קיעאן מחורה, שהיה ברשימת יעלון לכנסת, מואשם במסירת מידע לאיראן

הותר לפרסום כי ב-10 יוני 2021 נעצר לחקירה משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, יעקב אבו אל-קיעאן, אזרח ישראלי תושב חורה שבנגב, בחשד כי עמד בקשרים אסורים עם גורם לבנוני-עיראקי ובאמצעותו עם גורמי מודיעין איראנים, להם אף העביר מידע.

החקירה העלתה כי אבו אל-קיעאן, אשר מקורב לאישי ציבור בישראל והיה ברשימת תל"ם לכנסת, של בוגי יעלון, עמד בקשר ממושך עם חיידר אלמשהדאני, המשמש כאיש קשר של גורמי מודיעין איראנים.

במסגרת הקשר העביר לו אבו אל-קיעאן עדכונים על המתרחש בישראל.

כמו כן, הקשר בין השניים נסוב, בין היתר, גם על הזדמנויות עסקיות לכאורה במדינות ערביות באזור.

עוד עולה בחקירה כי אבו אל-קיעאן ביקש בשלב מסוים להיפגש עם גורמים נוספים מטעמו של חיידר, תוך שהבין שמדובר בגורמים איראנים, ואף שם דגש על חשאיות וסודיות הפגישה המתוכננת בין הצדדים.

בסופו של דבר, על אף רצונו ונכונותו של אבו אל-קיעאן פגישה זו לא התקיימה.

חקירתו של אבו אל-קיעאן הסתיימה, והיום (ב׳) הוגש על ידי פרקליטות מחוז דרום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, כתב אישום חמור בגין מגע עם סוכן חוץ ומסירת ידיעה לאויב.

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכת הדין אלכס דרנבוים, במסגרת הקשרים העסקיים של הנאשם, נוצר קשר בינו לבין אזרח עיראקי בשם ח'יידר, המתגורר בתורכיה ובעיראק. לקראת הבחירות שהיו בישראל, הצטרף הנאשם לרשימת תל"מ, ופרסם בעמוד הפייסבוק שלו תמונות עם בכירים בתל"מ ובכחול לבן, שביניהם בוגי יעלון ובני גנץ ובשיחות עם ח'יידר, פיאר הנאשם את עצמו, טען כי הוא נמנה בין מקבלי ההחלטות במדינה, כי הוא חבר קבינט וכי מדינת ישראל עתידה לבצע פעולות תקיפה בקרוב.

על פי כתב האישום, במספר רב של מועדים, מסר הנאשם לח'יידר מידע שנודע לו, בישראל, אודות פעילותם של כוחות הבטחון בישראל, פעילותו של שר הבטחון בני גנץ, ועסקאות צבאיות שנעשו בין ישראל לארצות הברית ועוד, מידע שנודע לנאשם מהתקשורת, או מקשריו עם אנשים שונים בישראל. על פי כתב האישום, הנאשם עשה כן, על מנת להעלות את ערכו בעיני האיראנים ולקבל תמורה עבור המידע שמסר, שכן ח'יידר אמר לנאשם, כי יש אנשים בכירים מטהראן שמתעניינים בו ורוצים לפגוש אותו.

בין היתר, הודיע הנאשם כי שר הבטחון בני גנץ, אשר כונה בתכתובת "הבחור שאצלנו", חזר מאמריקה, כי סיכם על מכירה וקניה מהאמירויות, וכי ישמע עוד דברים חדשים בעוד מספר ימים, וכן סיפר לו על מפגשים בין ישראל, סעודיה והאמירויות. במהלך שיחה זו, הודיע ח'יידר לנאשם כי דיווח הלאה את מה שסיפר לו הנאשם, וכי התבקש לפנות לנאשם, ולבקש ממנו כי יגדיר את מיקומו העדכני של שר הביטחון. השניים המשיכו להיות בקשר והנאשם המשיך לעדכן בידיעות שונות אודות ההתנהלות של כוחות הביטחון והממשלה.

במהלך הקשר, ניסו השניים לתאם מפגש עם האיראנים, בהסכמת הנאשם ובעידודו, במדינות שונות, החל מעיראק, ירדן, תורכיה ומדינות אחרות, אך ללא הצלחה. כאשר ניסו לתאם מפגש בדובאי, הודיע ח'יידר לנאשם כי בקשתו לויזה לנסיעה לדובאי סורבה וביקש את סיוע הנאשם מול השב"כ, אשר הבטיח שיסייע לו.

מכתב האישום עולה, כי השניים בשיחות ובקשר ביניהם לאורך הזמן, ניסו להסוות את מהות הקשר ביניהם בכך שדיברו גם על מסחר, באופן שנחזה להיות כאילו הקשר ביניהם תמים, והתכנון למפגש עתידי הוא על רקע מסחרי. כמו כן, לא העלו על הכתב חלק ניכר מהשיחות ביניהם, אלא דיברו בוואטצאפ.
התיק נחקר ע"י שירות הביטחון הכללי ומחלק פח"ע בימ"ר נגב.

בכתב האישום צוין כי הנאשם במעשיו, קיים ביודעין מגע עם סוכן חוץ עבור איראן, ואין לו הסבר סביר לכך. בנוסף, מסר הנאשם ביודעין לאויב או בשבילו, ידיעה שעלולה להיות לתועלת האויב, ויש במעשיו אלו כדי לפגוע בביטחון המדינה.

הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.

בעקבות פרסום השב"כ על מעצרו של המיליונר הבדואי יעקוב אבואלקיען, בחשד לשיתוף פעולה והעברת מידע לגורמים איראניים, בתנועת רגבים מזהירים מפני הקצנה גוברת והולכת בחברה הבדואית.

מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים: "העובדה כי אבואלקיען, מיליונר עתיר נכסים ומקורב לבכירי המשק הישראלי, העביר מידע לגורמים איראניים, מוכיחה כי הלאומנות ההולכת וגוברת בחברה הבדואית, אינה קשורה לטענות על עוני ומעמד, אלא להלכי רוח לאומניים ומסוכנים. זו התוצאה של טמינת הראש בחול, ועל מדינת ישראל להתעורר בהקדם".

מהאגף למחקר ערבי של תנועת "אם תרצו" נמסר בתגובה: "הגשת כתב האישום היא ראייה נוספת לכך שרבים ממנהיגי המגזר הערבי במהלך מבצע שומר החומות" פעלו כגיס חמישי לכל דבר ועניין. מדובר בתמרור אזהרה גדול ביותר. יש לזכור שלא מדובר בפרעות חוליגנים המוכרות לנו ממקומות שונים בעולם, אלא בהתפרצות אדיאולוגית לאומנית ואנטי ישראלית מבפנים. מדינת ישראל חייבת לטפל בתופעה זו בכל העוצמה והנחישות הנדרשת בכדי להבטיח את עתידה."

צילום של ביתו של אבואלקיען בעיר חורה. קרדיט צילום: תנועת רגבים.

מתקשורת שב"כ נמסר כי "החקירה הנוכחית הנה חלק מפעילות מערכת הביטחון בישראל בשנים האחרונות, אל מול מאמצי איראן וארגון חיזבאללה, לגייס גורמים בישראל ובחו"ל על מנת לקדם פגיעה באישים בכירים במערכת הביטחונית המדינית וכן לטובת איסוף מודיעין."

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: