שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים: "עוד אשוב לכאן"

שרת המשפטים היוצאת איילת שקד נפרדה היום (שלישי) מעובדי משרדה, שלוש שעות לפני סיום תפקידה.

מצ"ב עיקרי הנאום:"לא סוד הוא שאהבתי את העבודה במשרד והתכוונתי להמשיך בעבודתי בכל הכוח גם בארבע השנים הקרובות. היו לי תכניות מדויקות להמשך העבודה, אך לצערי הן קצת השתבשו. ובכל זאת נדמה לי שאחרי שמלאכת הנחת המסילות הושלמה – רכבות המשילות יצאו לדרך. הן לא עוצרות לרגע ולא חוזרות אחור. וכמו שאמרה נעמי שמר – 'מה שלא קרה במאי, יקרה בעזרת ה' ודאי – ביוני יולי'.

השינויים המבניים הנחוצים במערכת המשפט יימשכו. עד מאי 2019 הם התרחשו באמצעותי. מעתה הם ימשיכו באמצעות הבאים אחריי. אני מקווה ששר המשפטים החדש ימשיך את אותו הקו שהנהגתי במשרד. הרי גם אני לא המצאתי את הגלגל. הייתה לי הזכות להמשיך בהרבה מאוד סוגיות את דרכו של פרופסור דניאל פרידמן שכיהן בתפקיד לפניי.

והקו המשותף הזה יתמיד ויתעצם. זה החוב שלנו, נבחרי הציבור, לעם ישראל ששלח אותנו לייצגו. זה גם החוב שלנו לדמוקרטיה הישראלית שאנחנו מיצגיה הבולטים.

שר המשפטים החדש שייכנס למשרד אחרי בחירות ספטמבר יהיה האחרון לכהן במבנה הישן של משרד המשפטים. אלא שהעיקר אינו במעבר למבנה הפיסי החדש שבקריית הממשלה. העיקר הוא בשינוי הDNA שהתבצע כאן בארבע השנים האחרונות. במובן זה השרים הבאים נכנסים כבר עתה למשרד חדש.

תם עידן בצלאח א-דין 29. תם עידן שרי המשפטים שהציפייה העיקרית מהם הייתה לעבודת מספריים מוצלחת: דמויות המכבדות בנוכחותם טקסים ואירועים, גוזרות סרטים, זוכות למחיאות כפיים, אך מותירות את ההכרעות המהותיות לגורמי המקצוע.העידן החדש שנפתח ב2015 מתאפיין בשרי משפטים המנהיגים את המשרד. כאלה הרואים עצמם עובדי משרד המשפטים בכל רמ"ח איבריהם. הם מעורבים בפעילות המשרד עד העצם. הם שולטים בפרטי הפרטים. הם קובעים את דרכי התנהלות המשרד. הם מציבים יעדים, וכשצריך – הם גם מציבים גבולות.

אני נזכרת בדברים שקראתי בערב כניסתי לתפקיד. על תיקים שייתפרו, על דגלים שיורדו כאן בחצר לחצי התורן. כל אלה לא התרחשו. מצאתי כאן עובדי ציבור ברמה הגבוהה ביותר שקיימת בשירות הציבורי ואני גאה שחלקי היה עמכם. במקום שצריך היה להתווכח התווכחנו. במקום שצריך היה להכריע הכרעתי. בכל שאר המקומות עבדנו שכם אל שכם. בהרמוניה, בתחושה טובה ובידידות.

המטרה הייתה אחת – לשרת את אזרחי ישראל ששלחו אותנו לכאן, ולעשות זאת באופן התואם את המדיניות אותה ביקשו מאתנו להוציא אל הפועל.

תיבת התהודה שלי כוללת הרבה זיכרונות מארבע השנים האחרונות. רובם המוחלט טוב ואפילו מצוין: שחרור חוק הטרור שהיה תקוע במשך כל כך הרבה שנים, שינוי תשובות המדינה בבג"צ, רפורמה בטאבו וברשות התאגידים, בחירתו של יועץ משפטי חדש, של משנים חדשים ובעלי תפקידים נוספים, הסדרת היישובים ביהודה והשומרון, מסלולי הפטר לחייבים, מלחמה בגזענות כנגד הקהילה האתיופית, חקיקת חוק חדלות פירעון, מינוי מאות שופטים חדשים ושינוי דרמטי בהרכבו של בית המשפט העליון, הצלת חקלאי בקעת הירדן משטף תביעות הסרק איתו התמודדו, העברת סכסוכי קרקעות ביו"ש מהעליון למחוזי ירושלים, שקיפות על ההסתדרות ועוד ועוד ועוד.

אומרים ששני המפקדים הגרועים ביותר בתולדות צה"ל הם המפקד שהחלפתי אותו והמפקד שהחליף אותי. זו לא דרכי. איני רואה את מחליפי כמי שעומד איתי בתחרות. אני רוצה לראות את מחליפי (לכשיבוא) מצליח לא פחות ממני. אני רואה אותו כשליח הבא במרוץ שליחים שאני מאמינה שאין לו סוף.

העבודה המשותפת בממשלה קריטית להצלחתה. אני מאוד מאמינה בעבודת בצוות, ביצירת קואליציות רחבות, בלגדל את מי שסביבי. אני לא מאמינה בלעבוד לבד. אני חושבת שאי אפשר לנצח לבד.

למחליפי (לכשיבוא) אני אומרת – ידי מושטת לעזרה. בעצה, בעידוד, בכל דבר שתחפוץ בו. הצלחתך היא הצלחתי והצלחת כולנו. אני מאחלת לך הצלחה מרובה.

ובהזדמנות הזו אני מבקשת להודות לכל אחד מעובדי המשרד. הייתה לי הזכות לשרת את עם ישראל יחד אתכם. תודה מיוחדת ליועץ המשפטי לממשלה, למנכ"לית המשרד ואיתם לכל צמרת המשרד. ואחרונים חביבים – הלשכה שלי. לרכזות הלשכה היקרות שלי, שכל אחת ואחת מוכרת לי ודמות משמעותית בלשכתי; ליועצים שזכיתי לעבוד במחיצתם. לכם אני רוצה לומר: לא הייתי עושה זאת בלעדיכם. כל אחת ואחד מכם לעצמו, וכולכם יחד, יצרתם צוות מעולה שגדל והתפתח במהלך הקדנציה הזו. הייתם לי לעזר רב, ואני מקווה שגם אתם למדתם ממני דבר אחד או שניים. תודה מעומק לבי למשפחתי האהובה. לאופיר בעלי היקר שכל נטל הבית היה על כתפיו ולילדיי המקסימים.

ולמחליף שלי (לכשיבוא) אני אומרת – אתה מקבל משרד במצב טוב, יד ראשונה ממהנדסת. שמור עליו. ואני לא מסתירה שיש לי אינטרס אישי בבקשה הזו. אני בהחלט מתכוונת עוד לחזור לכאן".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: