לכבוד יום הבליינד די: אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה השתתפו בפעילות ברכיבה על סוסים

דוהרים אל לב התודעה – לכבוד יום הבליינד די: אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה השתתפו בפעילות ברכיבה על סוסים בחוות קבליירו, בפארק הלאומי ברמת-גן.

במסגרת הבליינד דיי, יום המודעות לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, החווה הטיפולית 'חוות קבליירו' אירחה עשרות אנשים עם עיוורון או לקות ראייה, מטעם המרכז לעיוור בישראל ומרש"ל ר"ג שזכו לחוויה מעצימה מהמתנדבים בחווה. באירוע נכחו ראש עיריית רמת-גן כרמל שאמה הכהן ומנכ"ל המרכז לעיוור בישראל נתי ביאליסטוק-כהן.

יום המודעות לאנשים עם עיוורון ולקות ראייה, ה-"Blind Day" נערך השנה בסימן העלאת המודעות לקידום נגישות במרחב הציבורי לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה. במסגרת יום הבליינד די נערך מפגש מיוחד בין מדריכי החווה הטיפולית 'חוות קבליירו' לבין אנשים עם עיוורון שזכו לרכוב בפעם הראשונה בחייהם. הפעילות לוותה בהדרכת הצוות המקצועי של החווה. בתום האירוע נאמו ראש עיריית רמת-גן כרמל שאמה הכהן ומנכ"ל המרכז לעיוור בישראל נתי ביאליסטוק כהן ודיברו על החשיבות בקידום מרחב נגיש לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה ברחבי העיר רמת-גן. חוות קבליירו, שממוקמת בפארק הלאומי ברמת גן, הינה חווה לרכיבה טיפולית, מהמובילות בארץ.

במודל בו החווה עובדת, שמו למטרה את רווחת כלל השותפים לתהליך- הסוסים, המטופלים והמדריכים. ישנו דגש רב על הרף המקצועי, על סביבת העבודה בחווה, ועל קודי האתיקה הנדרשים בעבודה הטיפולית המשלבת סוסים. מטרת העל של החווה היא לאפשר לכל באי החווה לעבור תהליך משמעותי ומקדם, בעזרת המפגש עם הסוסים ובקרבתם. כאשר אנו חושבים על היתרונות ברכיבה טיפולית לאנשים עם עיוורון, אין הרבה חוויות שיכולות לייצר תחושה של שלווה ולהעניק שקט פנימי כמו רכיבה על סוסים. השילוב של האדם עם הסוס בשטח, בלי שיש הפרעות חיצוניות שמקשות על חייו ביום יום, מעניקות לו תחושה מיוחדת של שקט ושלווה. בנוסף, מחקרים מראים כי העבודה עם הסוס בכלל ובפרט הרכיבה, עוזרים לאנשים עם מוגבלות להגביר את תחושת הביטחון העצמי והמסוגלות, דברים שהם קריטיים לאנשים הסובלים מעיוורון או לקות ראייה.

הבליינד דיי הוא יום המודעות לאנשים המתמודדים עם עיוורון ולקויות ראייה בישראל. הבחירה בתאריך ה-6.6 נעשתה מכיוון שהיא ההגדרה הרפואית לראייה תקינה, דווקא ביום זה החברה הישראלית מוזמנת לתת מבט קרוב יותר על קהילת האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה. את היום הזה מוביל המרכז לעיוור בישראל, המייצג את נושאי תעודת העיוור ומהווה ארגון גג של הארגונים הפועלים למענם.
מנכ"ל המרכז לעיוור בישראל, נתי ביאליסטוק-כהן: "אני מודה להנהלת חוות קבליירו ומדריכיה על האירוח בחווה הטיפולית. אחת מהדרכים הטובות ביותר להתמודד עם עיוורון או לקות ראייה, היא השתתפות בענף ספורט ולבטח בענף שמשלב גם תרפיה כמו רכיבה על סוסים. אנו צריכים להמשיך ולעודד ילדים הסובלים מלקות ראייה כזו או אחרת, לצאת החוצה אל המרחבים הפתוחים ולחיות חיים מלאים לצד העיוורון ".

ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה הכהן: "בעיר רמת גן אנו מניפים בגאון שלושה דגלים: דגל אחד של המשפחות השכולות, דגל שני של הטיפול בניצולי השואה והדגל השלישי הוא דאגה לאוכלוסיית התושבים עם צרכים מיוחדים. רמת גן מובילה ביחס לתושבים בעלי צרכים מיוחדים, ולא בכדי היא דורגה במקום הראשון במדד הנגישות של הערים בישראל. אנחנו נמשיך לדאוג לכל התושבים בעיר ולאפשר שכולם יוכלו לחיות בעיר, תוך כדי דאגה וערבות הדדית לאחר".

גילי דואר, סמנכ"ל חוות קבליירו בפארק: "הנגשת חווית הרכיבה לקהלים מגוונים בכלל ולקויי ראייה בפרט היא אחד מערכי הליבה שלנו, כך שהמפגש עם הקבוצה המיוחדת הזו היתה חוויתית ומשמעותית לנו לא פחות מלהם. שמחנו והתרגשנו לקחת חלק בפעילות ואני בטוחה שהצלחנו, רוכבים ומדריכים כאחד, לייצר ערך וחוויה שיישארו לאורך זמן.

• צילום: אסף וונדרמן.

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: