‏ראש השב"כ במסר חריג: "השיח ברשתות עלול להגיע לכדי פגיעה בנפש"

ראש שירות הביטחון הכללי, נדב ארגמן יצא בהודעה חריגה עם צאת השבת:

"מדינת ישראל חרטה על דגלה את עקרון חופש הביטוי. זהו עקרון חשוב והכרחי במדינה דמוקרטית.

יחד עם זאת, בתקופה האחרונה אנו מזהים התגברות והקצנה חמורה בשיח האלים והמסית, בדגש על זה המתקיים ברשתות החברתיות.

זהו שיח הכולל התבטאויות חמורות, תוך שימוש בשפה ובמונחים של שיסוי, הסתה ואף קריאות לאלימות ופגיעה פיזית.

כמי שעומד בראש ארגון שייעודו שמירה על ביטחון המדינה וסדרי המשטר הדמוקרטי ומוסדותיו, אני קורא ומזהיר כי שיח זה עלול להתפרש בקרב קבוצות מסוימות או בקרב בודדים, ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית שעלולה חלילה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש.

לצד האחריות המוטלת על כתפי השב"כ, יחד עם גורמי האכיפה האחרים, גם על נבחרי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית, מובילי דעה, אנשי דת, מחנכים ואזרחי ישראל כולם – מוטלת אחריות כבדה בימים אלה.

חובתנו לצאת בקריאה ברורה ונחרצת להפסקה לאלתר של השיח המסית והאלים.

האחריות להרגעת הרוחות ולריסון השיח מוטלת על כתפי כולנו."

‏גנץ לאחר הודעת ראש השב"כ: "כפי שאמרתי בשבוע שעבר- למנהיגי הציבור יש אחריות מיוחדת ונראה בימים האחרונים שלא למדנו את הלקחים הנדרשים מאירועי העבר. מי שמנסה לשלול לגיטימיות של מהלכים דמוקרטיים בסיסיים ומצית את אש ההסתה, נושא גם באחריות ואני קורא לכל אחת ואחד, להימנע מכל גילוי אלימות. זו העת, שכלל מנהיגי הציבור יצאו בפומבי ובאופן נחרץ ואקטיבי נגד אלימות בכלל ועל רקע פוליטי בפרט".

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בתגובה: "הודעת ראש השב"כ היא קריאת השכמה מהדהדת לנתניהו ולחסידיו – לעצור מיידית את מכונת השנאה שאחראית עד כה לאיומים ולאנשי ציבור מאובטחים, אבל יכולה גם להגיע לאלימות של ממש ואף לרצח. חילופי שלטון הם דבר טבעי בדמוקרטיה, והעובדה שתקופת הדמדומים הזו רוויה בכל כך הרבה שנאה ואלימות מעידה על מורשת רעילה שמשאירות שנות שלטונו של נתניהו ויש להחליף באופן מיידי".

ח"כ גלית דיסטל אטבריאן: "ראש השב"כ מזהיר מהסתה שעלולה להוביל לפגיעה בנפש. הוא מפציר בכולנו להרגיע את השיח שצץ כאן רק לאחרונה שהרי עד לפני שבוע אף אחד לא הסית או הפיץ קריאות אלימות. עד כה ראש השב"כ ישן היטב ולא דאג מהסתה שעלולה לגבות מחיר בנפש. אפשר לחשוב נפש… כולה משפחת נתניהו."

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר (מסיעת הציונות הדתית): "בכל החודשים האחרונים קיימת ברשת תופעת הסתה נגד רוה"מ בנימין נתניהו, בנו ורעייתו. כמו כן, נגדי אישית התקבלו עשרות הודעות מאיימות וקריאות לרצח.
במהלך תוכנית ששודרה מכיכר הבימה, פרצו בריונים לשידור, תוך קריאות של אחת הפורעים 'חבל שבאוושויץ לא גמרו אותך', צר לי שראש השב"כ לא מצא לנכון, לפרסם הודעות כמו שפירסם היום בכל החודשים האחרונים, צר לי מאוד, שראש השב"כ נוהג איפה ואיפה, צר לי מאוד, שאנשים שאיימו על חיי וחיי רוה"מ ובני משפחתו אינם עצורים".

בן גביר הוסיף: "יחד עם כל האמור, אני בהחלט קורא לכולם להנמיך את גובה הלהבות, חרף המחלוקות והאסון הנורא שנפתלי בנט מוליך אותנו ואני קורא לשמור על גבולות השיח".

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: